Erişilebilirlik

Mısır'da Seçimler Bir Gün Uzatıldı


Mısır’da seçim komisyonu cumhurbaşkanlığı seçimini bir gün uzatma kararı aldı. Abdülfettah el Sisi’nin kazanmasına kesin gözüyle bakılan seçime katılımın orta seviyede olduğu bildiriliyor

Bugün bitmesi beklenen seçime katılımın düşük olması seçim komisyonunu, seçimi bir gün uzatmaya yöneltti. Başbakan İbrahim Mahlab salı gününü tatil ilan etti. Adalet Bakanlığı, oy vermeyenlere para cezası verileceği uyarısında bulundu.

Yüksek katılımın Sisi’nin zaferini meşru kılacağı düşünülüyor.

Sisi’nin kazanması beklenilen seçimdeki tek diğer aday solcu Hamdin Sabahi.

Sisi genelkurmay başkanı olarak darbe yaparak geçen yıl Temmuz ayında eski Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’yi görevden almıştı. Mursi’nin görevden alınması ülkede protestolara neden olmuş ve ordunun müdahalesi binden fazla kişinin ölümüne neden olmuştu.

Müslüman Kardeşler’in birçok üyesi tutuklandı. Sisi, İslamcı grubun Mısır’da bir geleceği olmadığını söylüyor.

Mısır 2011 yılı başında Hüsnü Mübarek’in halk ayaklanmasıyla devrilmesinden bu yana siyasi kargaşa yaşıyor. Muhammet Mursi, 2012 yılında demokratik seçimle başa gelen ilk cumhurbaşkanı olmuştu. Ancak, görevde bir sene kaldıktan sonra eylemciler Mursi’yi, gücü tekeline almak ve Mısır’ın çöken ekonomisini düzeltememekle suçlayarak sokaklara döküldü.

Mursi’nin görevden alınmasının ardından geçici bir hükümet görevlendirilmiş ve bu hükümet de yeni anayasa ve seçimlere hazırlık çalışmaları yapmıştı. Seçmenler Ocak ayında yeni anayasayı büyük çoğunlukla kabul etti. Genel seçimlerin bu yılın sonunda yapılması planlanıyor.

Muhammet Mursi’den önce Mısır’ın tüm cumhurbaşkanları ordu kökenliydi. Sisi, kendisi ordu kökenli olmasına rağmen ülkenin yönetiminde ordunun bir rolünün olmayacağını söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 28 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:36 0:00
XS
SM
MD
LG