Erişilebilirlik

'Lula'nın Tahran Ziyareti Son Şans'


ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Hillary Clinton'un Ahmet Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaptığını açıkladı

Amerika, Brezilya devlet başkanının Tahran ziyaretinin İran için son şans olduğunu bildirdi.

Adı açıklanmayan üst düzeyde bir yetkili, ziyaret sonuç vermezse İran’ın yeni yaptırımlarla karşılaşacağı uyarısında bulundu.

Yetkili, İran’ın Türkiye ve Brezilya gibi Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin liderlerini yaptırım baskısını hafifletme amacıyla davet ettiğini de söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de Hillary Clinton’un İran konusunda Ahmet Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

Bu arada Beyaz Saray, Başkan Barack Obama ile Rusya devlet başkanı Dmitri Medevedev ile yeni yaptırımlar konusunu görüştüklerini bildirdi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Güvenlik Konseyi üyesi olan Türkiye ve Brezilya’nın İran ile diyalog çabalarına karşı olmadıklarını söylüyor. Ancak yetkililer, Washington’un Tahran’a yapılan bu tür sonuçsuz girişimler yüzünden artık sabrının tükenmeye başladığını da belirtiyor.

Yetkililere göre Brezilya Cumhurbaşkanı Lula da Silva’nın uzun zamandır beklenen Tahran ziyareti sonuç vermezse yeni BM yaptırımları kararı gecikmeden alınacak.

Adı açıklanmayan üst düzeyde bir yetkili Silva’nın Tahran ziyaretinin belki de son şans olduğunu açıkladı. Yetkili, İran hükümetinin Türkiye ve Brezilya gibi ülkelerle görüşmeleri “işbirliği yapıyormuş havası” yaratmak için kullandığını ama nükleer konuda elle tutulur bir karşılık vermediğini söyledi. Yetkili İran’ın Tahran’da Brezilya Cumhurbaşkanı Lula ile yapılacak görüşmelere Türkiye ve başka ülkelerin liderlerini de davet edebileceğini belirtirken bununla yaptırımlar konusunda baskıyı hafifletmeyi amaçladığını vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.J.Crowley, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un İran konusunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

Sözcü Crowley, Amerika’nın Brezilya devlet başkanının ziyaretini memnunlukla karşıladığını ancak sonuç vermesini beklemediğini söyledi.

İran’ın tutumunu değiştireceğinden kuşku duyduklarını belirten sözcü, ziyaretten çıkacak sonuca bakarak Tahran’ın niyetini anlayacaklarını belirtti. Bakanlık sözcüsü, olumlu bir sonuç çıkmaması halinde bunun İran için ciddi sonuçları olması gerektiğini vurguladı.

Sözcü, İran Dışişleri Bakanı Manuşer Muttaki’nin geçen hafta New York’ta Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesinin temsilcilerini akşam yemeğine davet ettiğini, ancak yemekte yeni hiçbir şey önermediğini söyledi.

Amerikalı yetkililer, Güvenlik Konseyi’nden dördüncü tur yaptırım kararı çıkmaması halinde İran’ın ciddi bir diyaloğa yanaşmayacağını savunuyor.

Türkiye'nin Özel Konumu

Türkiye uzun süredir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde İran’a yeni bir yaptırım kararına gerek kalmadan bu soruna çözüm aranması için diplomatik girişimlerde bulunuyor. Türkiye, Amerika’nın NATO müttefiki; aynı zamanda İran’ın komşusu olarak bu uyuşmazlıkta özel bir konuma sahip.

Türkiye'nin politikasını Washington'daki Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Türkiye Projesi Direktörü Bülent Alirıza değerlendirdi:
XS
SM
MD
LG