Erişilebilirlik

Lübnan’da Hükümeti Kurma Görevi Hariri’ye Verildi


Lübnan’da Hükümeti Kurma Görevi Hariri’ye Verildi

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman hükümeti kurma görevini Başbakan Said Hariri’ye verdi.

Beyrut hükümeti Hizbullah ve müttefiklerinin koalisyondan çekilmesi üzerine Çarşamba günü dağılmıştı.

30 bakanlık kabinenin 11 üyesi, 2005 yılında, eski Başbakan Refik Hariri’ye düzenlenen suikastin Birleşmiş Milletler mahkemesi tarafından soruşturulmasını protesto etmek amacıyla istifa etti.

İstifalar, Hariri’nin oğlu ve şimdiki Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin Washington ziyaretine rastladı. Çarşamba sabahı Beyaz Saray’da Barack Obama’yla Hariri arasında yapılan görüşmede hükümet krizi de ele alındı.

Hariri’nin, konuyu, bugün, Paris’te, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile yapacağı görüşmede de gündeme getirmesi bekleniyor.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Hizbullah’ı adaleti saptırmaya ve Lübnan’ın bağımsızlığını zayıflatmaya çalışmakla suçladı.

BM mahkemesinin Hariri’yle birlikte 22 kişinin öldüğü bombalı saldırıyla ilgili soruşturmasında Hizbullah üyelerinin adı geçtiği yolunda haberler çıkmıştı.

Hizbullah Hariri suikastında rol aldığı iddialarını yalanlıyor ve soruşturma sonuçlarını reddetmesi için hükümete baskı yapıyordu.

Gözlemciler, Hizbullah’ın aniden hükümetten çekilmesine, destekçisi Suriye ile Hariri’nin müttefiki Suud-i Arabistan arasındaki uzlaşma görüşmelerinin kesilmesinin yolaçtığını söylüyor.

XS
SM
MD
LG