Erişilebilirlik

Türk Pilotlar İçin Lübnan’da Tutsaklık Sürüyor


Türkiye, Lübnan’da kaçırılan Türk pilotları 14 Ekim tarihi itibariyle sağlıklı gösteren video mesajlarıyla bir nebze rahatladı. Ancak Türk Hava Yolları (THY) pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca’nın, bugün 68 güne ulaşan tutsaklığıyla ilgili arabulucu konumundaki Lübnan’ın, Şam–Ankara hattında nasıl bir çözüme ulaşabileceği bilinmiyor.

9 Ağustos’ta Türk pilotlar Akpınar ve Ağca, İstanbul–Beyrut seferinin ardından dinlenecekleri otele giderken kaçırılmıştı. Lübnan’ın El Cedid televizyonu, “İmam Rıza’nın Ziyaretçileri” adlı bir grubun Suriye’de esir tutulan Lübnanlılar’ın salıverilmesi için Türk pilotları kaçırdığını duyurmuştu. Türkiye’deki pilot aileleri için korkulu bekleyiş süreci başlarken, 29 Ağustos’ta Akpınar ve Ağca’nın görüntüleri Lübnan’daki LBC kanalıyla dünyaya aktarılmıştı. O günden bugüne diplomatik temasların yanı sıra Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) aracılığıyla gerekirse bir operasyon da düzenlenerek Türkiye’nin pilotlarını kurtaracağı yazılmıştı. Ancak aileler, Kurban Bayramı’nı da Murat Akpınar ve Murat Ağca’sız geçiriyor.

Türkiye’deki Akpınar ve Ağca aileleri için bayram hediyesi, dün yine Lübnan’daki LBC televizyonu aracılığıyla geldi. Türkiye ve dünya medyasınca da paylaşılan 32 saniyelik görüntüde, Türk pilotlar İngilizce konuşarak, arife günü, 14 Ekim’de yapılan çekim sırasında sağlıklı olduklarını belirtiyorlar. Pilot Akpınar, “Bayrama sadece bir gün kaldı. Evde olmak istiyorum ve iyiyim” diyor. “Sağlığım yerinde ve güvendeyim. Ailemi, çocuklarımı ve ülkemi özledim" diye konuşan Ağca’ya ise, Kuran-ı Kerim’den Bakara Suresi’nin 216’ncı ayetinden bir bölüm okutulması da dikkat çekti. Ağca’ya, ayetteki, “Hoşlanmadığınız bir şey hakkınızda hayırlı olabilir” ifadesi okutuldu.

Davutoğlu: ‘Unutmayız’

Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, memleketi Konya’da durumu değerlendirerek, şöyle konuştu: “Hiçbir şekilde onları unutmayız, unutmadık, unutulmasına da izin vermeyiz. Gece gündüz bu meselenin takipçisiyiz. Pilotlarımızın bir an önce serbest bırakılmaları için yoğun çaba sarf ediyoruz. İnşallah iyi bir haberi en kısa zamanda vermek arzusundayız, ancak bu süreçler aynı zamanda sabır ve titizlikle çalışma gerektiren süreçlerdir.”

Lübnan’ın arabulucu rolünü de vurgulayan Davutoğlu, Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur ile yürüttüğü telefon trafiğine ek olarak, Lübnan Başbakanı Necip Mikati ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüştüğünü açıkladı.

Akpınar ve Ağca aileleriyle 10 Eylül’de görüşerek, Türk pilotları Türkiye’ye geri getirmek üzere gerekenleri yaptıklarını belirten Davutoğlu, bayram nedeniyle aileleri telefonla aradığını da söyledi.

Gözler Lübnan’da

Bu süreçte, Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız’ın da Lübnan nezdinde takibini sürdürdüğü kaçırılma olayı ile ilgili Lübnan tarafında da, Lübnan Genel Güvenliği Direktörü Tümgeneral Abbas İbrahim görev alıyor. Ancak Abbas İbrahim’in, Türk pilotlara karşılık Lübnanlı tutukluları serbest bırakması istenen Suriye’deki Esat rejimi nezdinde başarı sağlama ihtimali yüksek görülmüyor.

İbrahim’in Şam’ı şahsen ziyaret ederek, Türk pilotları kaçıran “İmam Rıza’nın Ziyaretçileri” grubunun talebini ilettiği, ancak henüz olumlu yanıt alamadığı biliniyor. İbrahim’in, Kurban Bayramı nedeniyle “Müslümanlar arasında kardeşlik” mesajı verilmesi amacıyla Suriye yönetimine uzlaşma çağrısını yinelediği bilgisi de Lübnan medyasında yer alıyor.

Türkiye tarafında ise, Akpınar ve Ağca aileleri başta olmak üzere kamuoyu, iki pilotun evlerine dönmesini bekliyor.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG