Erişilebilirlik

Louvre Müzesi'nde Türk Fotoğrafçılardan ‘İstanbul’ Esintileri


Paris, Uluslararası Modern Fotoğraf Fuarı dolayısıyla, tüm dünyadan dev sanatçılara ve onların eserlerine ev sahipliği yapıyor. FotoFever'a Türkiye'den ise Gama Sanat Galerisi ve 8 fotoğraf sanatçısı katıldı.

Louvre Müzesi'nde Türk Fotoğrafçılardan ‘İstanbul’ Esintileri
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:08 0:00

Her yıl onbinlerce fotoğraf sanatı meraklısını buluşturan Foto Fever sergisinin 6'ıncısı ise ünlü Louvre Müzesi'nin en önemli sergi salonu Caroussel'de yapılıyor.

Bu yıl 6'ıncısı yapılan FotoFever'da, yaşayan, genç ancak iddialı ve başarılı eserler üreten sanatçılar seçilmiş. Serginin yöneticisi Cecile Schall, "Keşfetme odaklı, koleksiyon yapan yeni ve yetenekli isimleri seçmeye çalıştık bu yıl. Burada rolümüz, yaşayan sanatçılarla, daha moderne gitmek" dedi.

Türkiye'de 2009 yılından bu yana fotoğraf sergilerine yer veren Gama Art Galery, Türkiye'nin en iddialı fotoğraf sanatçılarıyla Foto Fever'da yer alan tek Türk konuk oldu. "La Belle d'istanbul/İstanbul güzeli" adlı sergide kadın temasını seçen Türk sanatçılar, 10-12 Kasım tarihleri arasında, Fransa'dan ve tüm dünyadan gelen sanatseverlerle buluşacak.

Her yıl büyük ilgi gören Foto Fever'da 80 galeriden 150 ayrı sanatçının eserleri yer aldı. Türkiye'den Fotoİstanbul’un kurucusu Atilla Durak , Paris moda dünyasının yakından tanıdığı Can Sarıçoban, Koray Erkaya, Metin Tütün, Özlem Acaroğlu, Elif Gülen, Beril Gülcan ve Ceylan Atuk’un eserleri yer aldı. Sergide, Gama Art Galery standı daha ilk saatlerden itibaren yoğun ilgi gördü.

Gama Galeri’nin kurucusu Şule Altıntaş, ilk kez katıldığı sergide Türkiye'nin "gerçek imajını göstermeye katkıda bulunmayı" amaçladıklarını dile getirerek, "Uzun süredir Paris Fotoğraf fuarında olmak istiyorduk. Bir de ben fotoğrafı çok seviyorum. İlk kez buradayız ve ilk kez fotoğraf fuarındayız. Hepsi Türkiye'den gelen Türk sanatçılar. Farklı çalışmalar getirdik. Farklı ve özgün teknikler var. Genç ve tanınmış sanatçılar var. Mesela Atilla Durak, Foto İstanbul'un kurucusu. Foto İstanbul'da Türkiye'nin fotoğraf fuarı. Bu sene 4'üncüsü yapıldı. Koray Erkaya var. O da önemli isimlerden. Metin Tütün var. Şu anda galerimizde sergisi var. Metin Tütün, dünyada tek özelliği olan, fotoğraflarının heykelini yapan tek sanatçı. Onun dışında Beril Gürcan var. New York'ta yaşıyor. FotoFever'in favorilerinin arasında. Uluslararası alanda da tanınan sanatçılarımız var. Paris fotoğrafın doğum yeri. O bakımdan tüm fotoğraf sanatçıları için Paris'te olmak çok önemli. Bizim için de Louvre'da olmak, bu sergide olmak çok önemli. Bizim sanatçılarımız da uluslararası pek çok sergide var" dedi.

Koray Erkaya'dan 4 boyutlu koleksiyon

Farklı bir teknikle fotoğraflarını 4 boyutla izleyicilerine sunan önemli fotoğraf sanatçılarından Koray Erkaya da, aynı fotoğrafın 7 bini aşkın minik siyah karelerinden oluşan bir zeminin arkasında eserlerini sunuyor. Erkaya, Louvre için hazırladığı 4 boyutlu fotoğraf tekniğini ise," İlk başta 2 boyutlu olarak çalıştım. Eylül ayında Contemporary Art İstanbul'da 3 boyutlu olarak çıktım. Orada gözde algı yanılması yaparak onlara sundum. Louvre'daki fuara farklı bir boyutla gelmek istedim. Ve bir katman daha ekleyerek 4 boyutlu fotoğraf olarak sunuyorum. Öndeki fotoğrafın arkasında orta katmanı, onun arkasında da arka fon katmanı, dördüncü boyut olarak da ışığı kullandım. Bu benim Paris'te ikinci, Fransa'da 3'üncü sergim. Ama ilk defa Louvre'da olmaktan, burada ülkemizi temsil etmekten dolayı çok mutluyum. Çünkü tek Türk galerisi olarak biz varız burada" diye konuştu.

Metin Tütün
Metin Tütün

Metin Tütün: Hem fotoğraf hem heykel sanatçısı

Çektiği fotoğrafın heykelini de yapan tek sanatçı olarak sergide yer alan Metin Tütün de serginin ilgi çeken sanatçılarından birisi oldu. Azerbaycan'da 'fotoğraf meraklısı bir mühendis' iken heykel öğrenmeye başlayan Metin Tütün İstanbul'a döndükten sonra kendini tümüyle bu sanata adamış. Tütün de, yabancı konukların eserlerine gösterdiği ilgiden memnun, "İstanbul'da Blues adlı sergim devam ediyor. Sergimin de bulunduğu Gama Galery olarak buraya geldik. Gökyüzü , deniz mavi, ışıkla boyadım heykellerimi maviye boyadım. Louvre çok heyecan verici. Küçüklüğümüzden beri bildiğimiz sanat merkezi. En iyi müzesi, en büyük müzesi. Benim burada bir fotoğrafım ve heykelimin sergilenmesinden gurur duyuyorum.

Ceylan Atuk ve 'İstanbul masalı'

İstanbul'u farklı bir bakışla fotoğraflayan Ceylan Atuk da, "İlk kez Paris fuarına katılıyorum. İki eserle katılıyorum. Bir tanesi Balat sokağı Osmanlı dönemini çağrıştıran günümüzdeki çok meşhur bir sokak olan Balat sokağına, Osmanlı kadınlarını yerleştirdim. İkinci fotoğrafımda ise meşhur Kız Kulemiz var. Onun efsaneleriyle büyüdüm ben. Onu gerçeğe dönüştürmek istedim. Bu benim bir çocukluk anım" diye konuştu.

XS
SM
MD
LG