Erişilebilirlik

Los Angeles'ta Evsiz Oranı Arttı


Milyonlarca dolarlık yatırıma rağmen, Los Angeles’ta evsiz sayısı bir önceki yıla göre yüzde 13 artış gösterdi.

Son altı yılda 5. kez sıçrama yapan evsiz kişi sayısı her yıl Ocak ayında tespit ediliyor. Yetkililer son açıklanan rakamın pandemi öncesine ait olduğunun altını çizerken, Corona virüsünün oluşturduğu ekonomik bunalım nedeniyle bu sayının çok daha yukarı çıkabileceğinden kaygı duyuyor.

Los Angeles Çevresinde Maske Kullanım Kuralı Gevşetiliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:22 0:00

Los Angeles Evsiz Hizmetleri Dairesi Yöneticisi Heidi Marston, bu sayının, Corona virüsü yüzünden bütün dengeler yeniden değiştiği için sağlıklı olmadığını söylüyor.

Marston, Ocak ayından buyana Los Angeles’ta pandeminin de etkisiyle 600 bin kişinin işini kaybettiğini hatırlatırken, sokaklarda yaşayan insan sayısının bu süreçte de artmış olabileceğini belirtti.

Açıklanan son rakamlara göre Los Angeles’ta bölge genelinde yüzde 13’lük artışla toplam evsiz sayısı 66,433’e yükselirken, Los Angeles kenti genelindeyse bir önceki seneye göre yüzde 14 artış yaşandı ve evsiz sayısı 41,290’a yükseldi.

Corona virüsünün hızla yayılması nedeniyle bulaşmanın önlenebilmesi için California genelinde 15 bin otel odası evsizlere hizmet için güvence altına alınmış ancak yarısından çoğu boş kalmıştı.

Pandemi yüzünden Los Angeles genelinde, alınan karar doğrultusunda konut veya iş yerlerinden tahliye yapılamıyor.

Los Angeles’taki California Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre artan işsizlik, kira ve mortgage ödemelerinin yapılamaması nedeniyle 120 bin hane daha tahliye kararı uygulanmaya başladığında evsiz sayısına eklenebilir.

Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti, artışın altını çizerek, Amerika genelinde kapsamlı bir çözüm üretilmesi gerektiğine inandığını ifade söyledi.

Evsiz nüfusunun üçte ikisi erkeklerden oluşuyor. Los Angeles’taki toplam siyah nüfusu yüzde 8’ken, evsiz siyah Amerikalılar’ın oranı yüzde 34. Araştırma siyah Amerikalılar’ın 4 kat daha fazla evsiz kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

XS
SM
MD
LG