Erişilebilirlik

Los Angeles'taki İhbar Sahte Çıktı


Los Angeles'taki Hamilton Lisesi önündeki elektronik tabelada "Okul Kapalı" yazıyor.

Los Angeles’ta elektronik posta yoluyla yapılan ihbarın sahte çıkmasının ardından dün kapalı tutulan okulların bugün açılacağı bildirildi.

Belediye Başkanı Eric Garcetti, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yürütülen soruşturma sonucunda ihbarın gerçek olmadığının ortaya çıktığını açıkladı.

California Milletvekili Adam Schiff, Twitter hesabında yaptığı açıklamada kendi seçim bölgesinde gönderilen bu e-posta ihbarının büyük kentlerdeki okulların faaliyetini hedeflediğini bildirdi. E-postayla gönderilen ihbarda, okullara otomatik silahlar ve bombalarla saldırı düzenleneceği bildirilmişti.

New York’ta da okullara benzer tehditler gönderildi. Ancak yetkililer mesajın sahte olduğunu anlayarak okulların açık kalacağını bildirdi. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da sahte ihbarı “saçmalık” diye yorumladı.

Los Angeles’taki yetkililer, özellikle California eyaletinin San Bernardino kentinde yaşanan kanlı saldırının ardından ihbarı ciddiye almaya karar verdi. San Bernardino’da iki hafta önce yaşanan silahlı saldırıda kendilerini IŞİD’le bağdaştıran iki kişi 14 kişiyi öldürmüş, 22 kişiyi de yaralamıştı. Bölge milli eğitim müdüür Ramon Cortines, çok sayıda okulun hedef alındığı gerekçesiyle okulları kapatma kararı aldığını söyledi.

Los Angeles polisi, bölgede 900 devlet okulunda arama yaptı. Los Angeles, New York’tan sonra Amerika’nın en çok okula sahip ikinci kenti.

XS
SM
MD
LG