Erişilebilirlik

Londra'daki Katil Zanlısı Kenya'da tutuklanmış


Katil zanlısı Michael Adebolajo 2007'de Londra'da bir protesto gösterisinde slogan atarken
Kenyalı yetkililer geçen hafta Londra’da bir İngiliz askerini vahşice öldüren zanlının 2010 yılında ülkelerinde Somali sınırında tutuklandığını açıkladı.

Yetkililere göre Michael Adebolajo ve diğer beş kişi liman kenti Mombasa’da el-Kaide bağlantılı Somalili militan grup el-Şebab ile ilişki kurma suçundan tutuklanıp sorguya çekildi.

Adebolajo’nun el-Şebab’a katılıp eğitim görme ve saflarında savaşmaya hazırlandığı sanılıyordu ancak iki gün sonda delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

Kenya hükümet sözcüsü Adebolajo’nun tutuklandığında sahte isim kullandığını ve İngiliz yetkililere teslim edildiğini açıkladı. Sözcü göz altındayken kendisini işkence yapıldığını iddialarını reddetti
Öteyandan Cumartesi günü öldürülen İngiliz askerinin katil zanlılarının arkadaşı olduğu bildirilen üç kişi Londra'da terör eylemi suçlamasıyla tutuklandı. Cinayet zanlıları Michael Adebolajo ve 22 yaşındaki arkadaşı Michael Adebowale, halen hastanede gözaltında tutuluyor. İki zanlı cinayetin filmini çektikten sonra, polis tarafından vurularak yaralanmıştı.

25 yaşındaki Afganistan muharibi Lee Rigby olay yerinde ölmüştü. İngiltere’de izinde bulunan Rigby’ye ilk önce saldırganlar garnizondan çıkışında araçlarıyla çarpmış, ardından satır ve bıçaklarla kendisini öldürmüştü. Garnizondakiler saldırganların cinayet sırasında “Allahü ekber” diye bağırdıklarını duyduklarını söylüyor.

İki zanlının da, Afrikalı Hristiyan göçmen ailelerin çocukları olmalarına rağmen sonradan Müslüman oldukları bildiriliyor. Cinayet sırasında yoldan geçenler, zanlıların İngiliz askerlerinin Müslümanlar’ı öldürmesinin intikamını almak için bu eylemi yaptıklarını söylediğini bildirdi. Adebolajo ve Adebowale henüz mahkemeye çıkarılmadı.
XS
SM
MD
LG