Erişilebilirlik

Londra'daki Bankacılık Skandalı Yatırımcı Güvenini Sarstı


Londra'daki Bankacılık Skandalı Yatırımcı Güvenini Sarstı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00
Amerikan Kongresi, Londra’daki bankacılık skandalında hükümet denetçilerinin rolüyle ilgili soruşturma açma kararı aldı. Küresel ana faizlerini belirleyen bankalar hile yapmakla suçlanıyor. Skandal, yatırımcı güveninin sarsılmasına ve bankaların daha sıkı denetlenmesi çağrılarına yol açtı.

İngiliz hükümeti geçen ay küresel ana faiz oranlarını belirleyen 18 banka hakkında soruşturma başlattı. Bu bankalardan biri olan Barclays Bank kısa vadeli ana faiz oranında hile yapma suçundan 450 milyon dolar para cezası ödedi. Mali uzmanlar hileli faiz ayarlamasıyla küresel ticaretten trilyonlarca dolar çalındığını öne sürüyor.

Mali yolsuzluk soruşturmacısı Hillary Kramer Londra’daki bankacılık skandalı ve New York’taki dolandırıcı banker Bernie Madoff olayı gibi skandalların yanısıra 2008 mali krizinin yatırımcı güvenini sarstığını söylüyor: "Bu tür skandallar, küresel hale geldikçe ve olaya iflas edemeyecek kadar büyük bankalar karıştıkça açık ya da üstü kapalı yolsuzluk ya da yatırımcıların çıkarına olmayan operasyon örnekleri ortaya çıkıyor."

Barclays Bank hata yaptığını kabul ederken İngiliz Merkez Bankası ve New York Merkez Bankası denetçilerinin faiz oranlarını onayladığını öne sürüyor.

Rockwell Global Capital adlı kuruluşun baş piyasa ekonomisti Peter Cardillo denetlemeler yeterli biçimde uygulanmadığı için mali skandallar yaşandığı görüşünde: "Büyük bir kuruluşun bireylere kıyasla bazı usulsüzlüklerini saklaması daha kolay. Bence sorun sadece denetlemenin şekli değil. Büyük paraya sahip güçlü kuruluşlar bazen sistemi yenilgiye uğratabiliyorlar."

New York’un Brooklyn kesiminde yaşayan bir çok kişi mali sistemdeki yolsuzluklar nedeniyle paralarını ve işlerini kaybettiğini söylüyor.

Emekli Virgil Huggins bazı denetçilerin de yolsuzluklara karıştığı görüşünde: "Para çok şeyi satın alıyor. Buna denetlemeye gösterilen bağlılık ve saygı da dahil. Bence bu mali kuruşları denetleyen sistemin, bunların nüfuzuna direnebilecek düzeyde güçlü olması gerekiyor."

Amerikan Kongresi de denetçilerin Londra’daki bankacılık skandalındaki rolünü araştıran soruşturmaya yakında başlıyor.
XS
SM
MD
LG