Erişilebilirlik

Londra’daki Adalet Müşaviri Ankara’ya Çağrıldı


Akın İpek

Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği'nde Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak “adalet müşaviri” olarak görev yapan Abdullah Murat, Akın İpek davasıyla ilgili sunduğu yazdı nedeniyle Ankara’ya çağrıldı ve hakkında inceleme başlatıldı.

2016 yılındaki darbe girişimini planlamakla suçlanan Fethullah Gülen yapılanmasına karşı yürütülen yargı süreçleri kapsamında, OHAL döneminde kapatılan Matbaacılık ve İpek Medya Grubu'nun sahibi Akın İpek’in İngiltere’den iadesi talep ediliyordu. Ancak Londra Westminster Mahkemesi, İpek’le birlikte Fethullah Gülen yapılanmasıyla bağları olduğu gerekçesiyle suçlanan Talip Büyük, Ali Çelik ve Mustafa Yeşil'in iade edilme talebini 28 Kasım'da reddetti.

Bu kararın ardından Adalet Bakanlığı’nın İngiltere'deki mahkemeye sunduğu belirtilen resmi yazıda, Türkiye’deki darbe süreciyle ilgili davalar hakkında olumsuz bir tablo çizildiği kamuoyuna yansıdı. Yazıyı kaleme aldığı iddia edilen Londra Büyükelçiliği Adalet Müşaviri eleştirilere hedef oldu. Adalet Bakanlığı’ndan bugün yapılan yazılı açıklamayla Londra Adalet Müşavirinin Ankara'ya çağrıldığı ve 30 Kasım itibariyle hakkında inceleme başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, İpek’in iadesi davasıyla ilgili sosyal medyada yer alan yazının Adalet Bakanlığı’nca gönderilmediği de duyuruldu. Aynı açıklamada, söz konusu dava için Londra'daki mahkemece yöneltilen taleplere Bakanlık tarafından 87 sayfalık ayrıntılı bir metinle yanıt verildiği ve bunun usulüne uygun olarak 13 Eylül 2018'de yazıyla diplomatik yoldan gönderildiği ifade edildi.

Açıklamada, devamla yazı ve müşavir hakkında şu bilgiler paylaşıldı: “Sanık ve avukatlarının, Türkiye'deki adil yargılama şartlarına yönelik dava sürecindeki asılsız iddiaları üzerine, Londra Adalet Müşaviri tarafından kendi inisiyatifi ile ayrıca 1 sayfalık bilgi notu hazırlanarak İngiliz savcılık makamı ile paylaşıldığı öğrenilmiştir. Yargı yetkisi içindeki konularda Bakanlığımız tarafından kurumsal görüş oluşturulması söz konusu değildir. Bilgi notu içinde yer verilen değerlendirmelerin Yargıtay içtihatlarıyla da uyumlu olmadığı anlaşılmıştır. Bakanlığımız tarafından gönderildiği iddia edilen ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan söz konusu bilgi notunun Bakanlığımız yazışma usulleri ile uyuşmadığı, herhangi bir unvan, isim ve imza da taşımadığı açıkça görülmektedir. Dış muhataplarımızın (İngiltere yetkili adli mercilerinin) bu çerçevede bilgilendirilmesi için gerekli girişimlerde bulunulmuştur. Londra Adalet Müşaviri hakkında 30 Kasım 2018 itibarıyla inceleme başlatılmış ve ilgili aynı tarihte Ankara'ya çağrılmıştır.”

Tartışmalı yazıda neler dile getirilmişti?

İpek'in iadesi davasında, Londra'daki mahkemece ret kararı alınmasında etkili olduğu öne sürülen ve sosyal medyada paylaşılan yazıda şu bilgilerin yer aldığı vurgulanıyor:

“Türkiye’deki mahkemeler FETÖ üyeliği ve yöneticiliği suçlamalarıyla 31,400 'mahkumiyet' kararı verirken (CMK 314/1 ve 2. Maddeler), mahkemelerin aynı ceza kanunu maddeleri kapsamında herhangi bir suç tespit etmeyip, beraat kararı verdiği davaların sayısı 10,657'dir.

(ii) Türk Ceza Kanunun 309. Maddesi (Anayasal düzene karşı işlenen suçlar) kapsamında görülen davalarla ilgili olarak, mahkemeler 190 davada 'ceza vermiş' ve 632 tanesi beraatle sonuçlanmıştır.

(iii) FETÖ davaları ile ilgili Temyiz Mahkemesi Yargıtay’dır ve 2018 yılının başından beri yerel mahkemeler tarafından verilen kararların yaklaşık olarak yüzde 40’ını bozmuştur.”

Londra’daki mahkemeye Adalet Bakanlığı adına 8 Kasım’da sunulduğu belirtilen bu yazıyı kaleme aldığı iddia edilen Abdullah Murat’ın ise, şimdi Ankara'ya dönmesi bekleniyor.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG