Erişilebilirlik

Londra’da Camiye Saldırı


Londra’da göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Finsbury Park semtindeki camii yakınlarında minibüsle düzenlenen saldırıda 1 kişi öldü 10 kişi yaralandı.

İngiltere hükümeti olayı “terör saldırısı” olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Camii çıkışındaki kalabalık tarafından yakalanan 48 yaşındaki şüpheli daha sonra polis tarafından gözaltına alındı. Medyaya yansıyan bilgilere göre saldırgan Cardiff kentinde yaşayan 47 yaşındaki Darren Osborne.

Londra'daki Saldırganın Yakalanma Anı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

Görgü tanıkları minibüsten çıkarak kaçmaya çalışan saldırganın “Bütün Müslümanlar’ı öldürmek istiyorum” diye bağırdığını aktardı.

Saldırı Londra’nın kuzeyindeki Finsbury Park Camii’ndeki teravih namazının dağılmasının hemen ardından yerel saatle 00:20’de düzenlendi.

Saldırı camiye 150 metre mesafedeki Müslüman topluluğun gittiği Müslüman Refah Evi’nin önünde gerçekleştirildi. Görgü tanıkları minibüsün camiden çıkanları hedeflediğini söylüyor.

Polis kurbanların hepsinin Müslüman olduğunu ve yaralıların bir kaçının durumunun ağır olduğunu açıkladı.

BBC’ye konuşan bir görgü tanığı saldırganın bütün Müslümanları öldürmek istediğini söyledi.

Abdul Rahman isimli kişi “Minibüsten çıkan adam kaçmaya başladı. Bütün Müslümanları öldürmek istiyorum diye bağırıyordu. Adamın karnına bir yumruk attım. Sonra başkaları da bana katıldı. Polis gelene kadar onu yerde tuttuk” dedi.

Başka görgü tanıkları ise gözaltına alınan adamın ayrıca “Beni öldürün görevimi yaptım” dediğini de aktardı.

Londra'daki Saldırıda 1 Kişi Öldü 10 Kişi de Yaralandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00

Başbakan Theresa May olayın ardından acil güvenlik ekibini topladı. May olayla ilgili açıklamasında bu ay yaşanan ikinci terör saldırısı olduğunu söyledi ve saldırıyı “iğrenç” olarak tanımladı.

May, “Bu sefer bu kutsal ayda beraber dua eden masum İngiliz Müslümanlar hedef alındı” dedi.

May, ek polis kaynaklarının görev yapacağını ve polisin camiiler ve çevresindeki güvenliği artıracağını açıkladı.

Saldırı İngiltere’de son dört ayda düzenlenen dördüncü terör saldırısı.

Mart ayında Londra’da Westminister Köprüsü’nde 5 kişinin, Mayıs ayında Manchester’da 22 kişinin, Haziran ayında Londra Köprüsü’nde ise 8 kişinin hayatına mal olan saldırılar düzenlenmişti.

Olay yerine giden İngiltere’nin Topluluklar Bakanı Sajid Javid de olayı bir nefret suçu olarak tanımladı.

Javid, nefret suçuna sıfır hoşgörü gösterileceğini söyledi.

Londra Belediye Başkanı Sadık Khan ise “Masum insanları hedef alan bu korkunç terör saldırısından etkilenenler için dua ettiğini” söyledi.

Khan, “Bu belli bir topluluğa yapılan saldırı gibi duruyor. Ancak aynı zamanda Manchester, Westminster ve Londra Köprüsü’ndeki gibi ortak hoşgörü, özgürlük ve saygı gibi değerlerimize de bir saldırıdır” dedi.

İngiltere’deki sivil toplum kuruluşu Tell Mama, Manchester ve Londra saldırılarının ardından ülkede Müslümanlara yönelik nefret suçlarında büyük bir artış yaşandığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG