Erişilebilirlik

Liderler Son Konuşmalarını Yaptı Türkiye Seçimi Bekliyor


İstanbul Bayrampaşa'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye’de seçimlerden önceki son gün liderler ve adaylar meydanlardaydı. Son iki günde 12 ilçeyi gezerek İstanbul’daki seçim çalışmalarına destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin adaylarına oy istedi.

Cumhurbaşkanı, “Erdoğan gitsin, diyorlar. Tamam gitsin de milletimize kimi öneriyorsunuz? Ülkeyi, partisini bile yönetemeyen Kılıçdaroğlu'na mı teslim edeceksiniz? CHP'nin başındaki zat dokuz seçimdir partisinin başında, dokuzunu da kaybetti. HDP derseniz sırtını Kandil'e dayamış. Kandil'deki patronlarından emir almadan kılını kıpırdatamaz. Hanımefendi 15 Temmuz öncesi ne diyordu? Türkiye'yi 'Yaz gelecek başbakan olacağım' diye dolaştı. Arkasından çıka çıka ne çıktı? 15 Temmuz darbecileri çıktı. Saadet'in adından başka geçmişiyle hiçbir ilgisi kalmamış. Peki bu partileri kim ve nasıl bir araya getirip karşımızda bir blok oluşturdu? Türk milletinden bu sorunun cevabını özellikle düşünmesini istiyorum” dedi.

Erdoğan, seçimlerden sonra sahada ya da masada Suriye meselesinin çözüleceğini de söyledi.

Kılıçdaroğlu: “Bütün sandıkların başında olacağız”

Bu seçimde büyük mitingler düzenlemekten kaçınan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu de Eskişehir’de yaptığı konuşmada Türkiye’deki ekonomik krizin sorumlusu olarak gösterdiği AKP’yi yenmek için sandığa sahip çıkılmasını istedi.

CHP lideri, “Erdoğan, ‘Ekonominden ben sorumluyum’ diyor. Evet sen sorumlusun, 8 milyon işsiz yarattın. Son 16 yılda Londra'daki bir avuç tefeciye ödenen faiz 149 milyar dolardır. Bu paranın faize değil de yatırımlara aktarıldığını düşünün. Türkiye'yi üretimden koparttılar. Ülkeyi gıda ithal eder hale getirdiler. Ben AKP'li seçmenlere de sesleniyorum. 17 yıldır bunları omzunuzda taşıyorsunuz dedim. Türkiye uçacaktı, doğru freni patlamış bir kamyon gibi yokuştan aşağı uçuyoruz. Kardeşim senin de buna bir dur demen lazım. Senin çocukların işsiz. Sandık görevlileri devlet memurlarıdır. Biz bütün sandıkların başında olacağız. Gidin oylarınızı kullanın ve emin olun bu ülkeye baharı getireceğiz. Elinizi vicdanınıza götürün ve öyle sandığa gidin” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu (Arşiv)
Kemal Kılıçdaroğlu (Arşiv)

​​CHP hakaret içeren haberlere suç duyurusunda bulundu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Kadıköy Belediye Başkan Adayı Şerdil Dara Odabaşı ve 11 belediye meclis üyesi adayıyla bir basın toplantısı düzenleyerek kendileri hakkında yalan ve iftira içeren haberler yapan hükümete yakın medya organları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Kaftancıoğlu “Yarın yerel seçimlere gidiyoruz, savaşa ya da kavgaya değil. Eğer terörist arıyorsanız ne istedilerse verip devletin her kademesini teslim ettiğiniz arkadaşlarınıza bakın. O da yetmezse aynaya bakmanız yeterlidir. CHP’nin tüm adaylarının adli sicil kayıtları devletin elindedir. YSK adaylık başvurularını onayladı. Neredeyse her gün iktidarın basın odası gibi kullandığı köklü ama saygınlığını çoktan yitirmiş medya organlarınca türlü iftira ve hareketlere maruz kalıyoruz. Milletin gönlünde ve vicdanında derin bir çukurdan başka bir şey ifade etmeyen satılmış medyaya pabuç bırakacak değiliz” dedi.

Devlet Bahçeli (Arşiv)
Devlet Bahçeli (Arşiv)

Bahçeli: “PKK’nın şemsiyesi altında mahalli idarelerde iktidar olmaya çalışanlara engel olmak gerekir”

Seçime Cumhur İttifakı altında AKP ile birlikte giren MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli, seçimlerin terörle mücadeleye zafiyet vermemesi gerektiğini belirtti.

Bahçeli, “Huzur yaklaşıyor, terörün sonu görülüyor ve kökü kazınıyor. Böyle bir ortamda dağda yok ettiklerinizi belediyelerde göreve getiremezsiniz. ‘Üç tane belediye kazanacağım, üç tane oy fazla alacağım’ diyerek Mehmetçiği yok farz edemezsiniz. Onun mücadelesini görmemezlikten gelemezsiniz. Binlerce şehidimizi unutamazsınız. Bu sebepten dolayı aradaki sızmaları şöyle böyle demokrasi kavramları arasında iyi görerek hareket etmek durumundayız. Terörle mücadelede dağa çıkamayanlar, kalkmışlar PKK'nın şemsiyesi altında mahalli idarelerde iktidar olmaya çalışıyorlar. Buna mani olmak lazımdır” dedi.

Meral Akşener (25 Mart, 2019, Ankara)
Meral Akşener (25 Mart, 2019, Ankara)

Akşener, “çözüm süreci”ni hatırlattı

Bahçeli’nin imalı eleştirilerine muhatap olan İyi Parti’nin lideri Meral Akşener ise İstanbul’daki son konuşmasında Erdoğan’ı hedef aldı.

Akşener, ““Savaşa gider gibi yerel seçimler yaptık. Önce bu kadın olduk, bayan Meral olduk arkasından dün itibariyle Meral olduk. Yahu ben Tayyip Recep diyor muyum? Bu bir yerel seçimdi. Alıştı abiler ceket konulsa seçilir. Muhtar olunamaz denildi, biz onu Başbakan yaptık. Onu beğenmedi cumhurbaşkanı oldu. Başkan olmak istedi, başkan yaptık. Muhterem bundan ötesi yok, daha bizden ne istiyorsun? Yerel seçimlere geldik. Hakaret iftiralarla yürüyen bir seçim oldu. Millet İttifakı’nın adaylarının projelerinin tartışılır olduğu bir seçim olmasını isterdim. Bana PKK’lı dedi. Kandille kağıt imzalamışım. Onu siz yaparsınız, sizin geçmişinizde var” dedi.

İstanbul’da HDP operasyonu: 65 belediye meclis üyesi adayı ve müşahit gözaltında

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise bugün 127 eve baskın düzenleyerek hepsi HDP’nin belediye meclis üyesi adayı ve sandık müşahidi en az 65 kişiyi gözaltına aldı.

HDP İstanbul İl Başkanı Esengül Demir, “Bu operasyon AKP-MHP iktidarının HDP’den ne kadar korktuğunu gösteriyor. HDP’nin aldığı stratejik kararın onların iktidarını çok ciddi anlamda sarsacağının bilincinde ve farkındayız. Aldığımız bu stratejik kararın da onları bu süreçte rüyalarına girdiğini, oyunlarını bozduğunu çok iyi biliyoruz. Halkımıza çağrımızdır; oyumuzu kullanalım. Yarın daha çok sandığa gitmeli, daha çok müşahit olarak görev yapmalıyız” dedi.

Avukat Arzu Kayaoğlu, gözaltındakilere kötü muamele edildiğini iddia etti.

Sezai Temelli
Sezai Temelli

Temelli: ‘Oy İçin Yalvarıyorlar’

Son seçim mitingini Şırnak’ta düzenleyen HDP eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhur İttifakının oy için yalvarmaya başladığını söyledi. Temelli Erdoğan’ı kastederek, “İddia ediyorum bu seçim bir hafta sonra olsun, bu bana “Sezai Kardeşim” demeye başlar” dedi.

Yerel seçim çalışmalarına Şırnak’ta başlayan Halkların Demokratik Partisi, son mitingini de Şırnak’ta düzenledi. Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Sezi Temelli katıldı. Halka hitap eden Temelli, Erdoğan’ı eleştirdi. Erdoğan’ın HDP için terörist kelimesini kullanmasına tepki gösteren Temelli, ‘Biz terörist değiliz” dedi.

Temelli, “Bize diyor ki, HDP'lilere diyor ki “bunlar terörist”. Biz diyoruz ki “biz terörist değiliz, HDP’liyiz”. HDP halktır, halk burada. Ayrımcılık, nefret, şiddet, zulüm, zorbalık... Ne ararsan var! Yetmiyor. Bana diyor ki, size şikayet ediyor beni; aklı karışmış iyice: “Bu adam Kürt bile değil”. Ben de diyorum ki Ez Kurdim, Tirkim, Türkiye’liyim! Bölücü ve ayrımcı olduğu için toplumu bölmekten başka bir şey bilmiyor. Bizi ayırabileceğini sanıyor. Biz acılarımızla, akraba olduk. Acıyı bal eyledik, yan yana geldik. Ayrımcılık yapmak için dini siyasete alet ediyor. Diyor ki bunlar dinsiz, imansız. Edep yahu! Bu halka bu söylenir mi? İnsanda vicdan gerek insanda edep gerek ama nerede! Üç oy için, iki belediye için yapmayacakları şey yok” dedi.

Erdoğan’ın kendisine ‘Kardeşim Sezai’ deme ihtimaline dikkat çeken Temelli, “Seçimler geldi mi kardeş oluyoruz, seçimler bitiyor yine bize kurt işareti yapmaya başlıyor. Artık yeter diyoruz. Êdî bese. Biz artık seni dinlemiyoruz. Bugün artık hiçbir Kürt bu yalana, bu ikiyüzlülüğe prim vermeyecek. Kürtler kardeş oldu. Dün bir aşama daha kat etmiş, HDP’lilere de kardeşim demiş. İddia ediyorum bu seçim bir hafta sonra olsun, bu bana “Sezai Kardeşim” demeye başlar. “ diye konuştu.

Seçimde iki siyasetin yarışacağını savunan Temelli, Cumhur İttifakının oy için yalvardığını iddia etti Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü;” Türkiye’de iki tür siyaset vardır: Biri AKP ve Erdoğan’ın siyaseti, diğeri sizin yani HDP’nin siyaseti. Birisi zorbalıktır, zulümdür, baskıdır, şiddettir, savaştır. Diğeri barıştır, demokrasidir. İnsan haklarına saygıdır, hukukun üstünlüğüdür. Bir arada yaşama iradesidir. Çoğulcu, laik, demokratik cumhuriyet mücadelesidir. Bu ülkenin insanlarının taleplerini yok sayan, ayrımcılık uygulayan, halkı, toplumu bölen, ülkenin olanaklarını ve kaynaklarını gasp edenler, insanların kaynaklarını ya betona gömdüler ya mermiye yatırdılar. Biz diyoruz ki iş istiyoruz, aş istiyoruz, savaşa hayır diyoruz, barış istiyoruz. Hep birlikte barışın kentlerini var edeceğiz. Kadınların, emeğin kentlerini var edeceğiz. Doğamıza sahip çıkacağız. Bunu bize çok görenlerden hesap soracağız. Korkuyorlar, yalvarıyorlar, acze düşmüşler, siyasetsiz kalmışlar. “Ne olur bize oy verin” diyorlar. “Bu ders verme seçimi değil” diyorlar. Biz de diyoruz ki hesap soracağız, ders vereceğiz. Nerede olursanız olun, kayyımlarınızı alıp buradan gideceksiniz.”

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, oylarını İstanbul’da kullanacak. Oy kullandıktan sonra Temelli Ankara, Buldan Diyarbakır’a geçecek.

XS
SM
MD
LG