Erişilebilirlik

Lice Gerilimi Büyüyor


Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi hükümetin Çözüm Süreci’ne ilişkin adım atmasının beklendiği bir dönemde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde kalekol inşaatını protesto etmek için başlayan eylemlere TSK’nın sert tepki vermesiyle siyasi ortam gerildi. Öyle ki İmralı’da görüşmeleri yürüten HDP heyeti, Pazar günü akşam saatlerinde sürpriz şekilde Lice olaylarını görüşmek üzere Pazartesi günü PKK lideri Abdullah Öcalan’la bir araya geleceğini duyurdu.

İmralı heyeti: Lice’de yaşananlar İmralı ziyaretini gerekli kıldı

İdris Baluken, Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder imzalı açıklamada ‘çözüm
sürecinin geldiği aşama, Lice’de yaşananlar ve olası diğer gelişmeler bu ziyaretin ivedilikle yapılmasını gerekli kılmıştır’ ifadesine yer verildi.

Cuma günü Lice’de çıkan olaylarda hayatını kaybeden iki kişinin bugün düzenlenen cenaze törenlerinde yine olaylar çıktı. 26 yaşında ölen Ramazan Baran’ın cenazesinde göstericiler, polise havai fişek, Molotof kokteyli ve taş atarken emniyet güçleri de gaz bombası ve tazyikli suyla karşılık verdi. Cuma günü ölen bir başka sivil Baki Akdemir’in cenaze törenine de binlerce kişi katıldı.

Lice ve Hakkari’de esnaf, ölümleri protesto etmek için geniş katılımlı kepenk kapama eylemi yaptı.

HDP: Halka saldırmak çözüm süreciyle uyumlu değil

Halkların Demokratik Partisi, Lice’de yaşanan olaylardan hükümeti sorumlu tuttu. Öğle saatlerinde HDP’den yapılan yazılı açıklamada ‘karakol-kalekol yapımlarına karşı çıkan halka saldırmak çözüm ve demokratikleşme politikası olamaz. Başbakan Erdoğan’ın B ve C planlarının ne olduğu bir kez daha görülmüştür: Özgürlük ve demokrasi taleplerini kırmak, seçim döneminde zaman kazanmak için oyalamak, ‘en az ve en geç ver’ politikasını sürdürmek. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar Kürt halkı ve demokrasi güçlerinin oyalanması hedefleniyor’ dendi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’yla yarın yapılması planlanan ‘cumhurbaşkanlığı seçimi’ konulu görüşmeyi de erteleyen HDP, TBMM Grup Toplantısı’nı da Lice’de yapma kararı aldı.

KCK’dan ‘halk ayaklanması’ çağrısı

KCK Başkanlık Konseyi ise yazılı bir açıklama yayınlayarak Kürt halkına, Türkçe başkaldırı anlamına gelen ‘serhildan’ çağrısı yaptı. AKP hükümetini ‘sürekli bir kirli propaganda ve savaş hazırlığı içinde’ olmakla itham eden KCD Başkanlık Konseyi açıklamada ‘AKP iktidarının çözüm dediği oyalama, zaman kazanma, kamuoyunu yanıltma, yeri ve zamanı geldiğinde ise, her türlü kirli savaş yöntemlerini devreye koyarak, hareketimizi darbelemekten başka bir şey değildir. AKP devleti, halkımızın demokratik çözüm ve barış haykırışlarına, katliamla cevap vermiştir’ dedi.

Bu açıklama öncesi ve sonrası Lice’de iki sivilin ölmesini protesto etmek için Türkiye’nin birçok kentinde eylemler yapıldı. Tokat, Mardin, Şırnak, Hakkari ve İstanbul’da düzenlenen eylemlerde de göstericiler ve polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

KCK’nın askeri kanadı TSK’ya misilleme yaptığını iddia etti

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra KCK’nın askeri kanadı olan YPG, Lice kırsalında Türk Ordusu’na yönelik misilleme yapıldığını 2 Skorsky helikopterinin ölü ve yaralı askerleri bölgeden taşıdığını iddia etti. Ancak bu iddia TSK tarafından henüz doğrulanmadı.

TSK bu iddiayı doğrulamıyor


TSK’nın internet sitesinde yer alan son duyuruda ‘ölücü terör örgütüne müzahir bir grup tarafından; Diyarbakır-Bingöl Karayolunun emniyetinin sağlanması maksadıyla, Diyarbakır / Lice İlçesi Çalıbükü Mahallesi mülki sınırları içerisinde bulunan Kevribel Tepe'de konuşlu Jandarma Komando Timlerine, ses bombası, molotof kokteyli, El Yapımı Patlayıcı (EYP) ve havai fişek ile saldırılmış, eşzamanlı olarak grup içerisindeki bölücü terör örgütü mensubu üç şahıs tarafından unsurlarımıza ateş açılmıştır’ ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanı olayları araştıracak

Pazar akşam saatlerine dek herhangi bir hükümet üyesinden Lice olaylarıyla ilgili bir açıklama gelmedi. İçişleri Bakanlığı ise Lice’deki olayları araştırmak için 2 mülkiye müfettişi görevlendirdi

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG