Erişilebilirlik

Libyalı İsyancıların Gelecekten Beklentileri Neler?


Libyalı İsyancıların Gelecekten Beklentileri Neler?

Trablusgarp’ı ele geçiren Libyalı isyancılar Kaddafi yanlısı direnişçilerle mücadele ederken, çok sayıda Libyalı, yeni ve normal bir ülke olma umudu taşıyor. Amerika’nın Sesi muhabiri Elizabeth Arrott, bir Libyalı isyancıyla gelecekle ilgili beklentilerini konuştu.Fitori Abdülkadir, isyancılarla birlikte üç ay önce silaha sarılmış. Abdülkadir, “Şimdi savaşı bitirip, ülkemizi yeniden inşa etmeliyiz,” diyor.

Abdülkadir, geçmişte devlet televizyonunda bilgisayar teknisyenliği yapmış. Fitori Abdülkadir şimdi bir televizyon kanalı kurmayı hayal ediyor.

Ancak altı ay süren çatışmaların zararı büyük oldu. Trablusgarp’ta temel ihtiyaçları bulma sıkıntısı yaşanıyor.

Araçlar benzin kuyruklarında. Dükkan rafları çoğunlukla boş.

İsyancılar hala durumlarını güçlendirmeye çalışıyor, Kaddafi yanlılarının ayaklanmasını önlemek için kontrol noktaları kuruyor.

Tunus’a kaçanlardan bazıları geri dönüyor, bazılarıysa dönmeye korkuyor.

Muammer Kaddafi’nin 42 yıllık iktidarının ardından Libya’nın yeniden imarı büyük insan gücü ve uzmanlık gerektirecek.

Libyalı İsyancıların Gelecekten Beklentileri Neler?
Libyalı İsyancıların Gelecekten Beklentileri Neler?


Abdülkadir Libya halkının buna hazır olduğunu söylüyor. Fitori Abdülkadir, “Devrim için çarpışan insanlar cahil değil, hepsi kalifiye insanlar. Bizimle birlikte çarpışan doktorlar, mühendisler var,” diyor.

Abdülkadir ülkenin yeniden imarı için bu profesyonellerin derhal silahlarını bırakıp çalışmaya başlaması gerektiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG