Erişilebilirlik

Libya’da Sarrac Hükümeti'nin Üssüne Hava Saldırısı


Ankara’nın Libya’da destek verdiği ve uluslararası toplum tarafından tanınan Fayez el Sarrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin bir süre önce Türkiye’nin yardımıyla ele geçirdiği hava üssünün savaş uçaklarınca vurulduğu belirtildi.

Olayla ilgili bilgi Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne karşı savaşan Halife Hafter’e bağlı güçler ve bölgede yaşayanlardan geldi.

Hafter tarafından bir kaynak saldırıların “bilinmeyen bir savaş uçağı” tarafından düzenlendiğini kaydetti.

Zintan kasabası yakınlarında yaşayan bir kişi de üste meydana gelen patlamaların duyulduğunu belirtti.

Watiya hava üssünün Mayıs ayında Trablus’ta Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından alınması Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu'nun başkenti ele geçirmek için 14 aydır verdiği mücadelenin çökmesine neden olmuş ve Hafter güçleri kıyı boyunca yeni mevzilere çekilmişti.

Türkiye’nin Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne geri dönüşünde hava savunma sistemleri ve insansız hava araçlarıyla verdiği destek önemli oranda etkili olmuştu.

Bir Türk yetkili geçen ay Türkiye’nin biri Watiya’da olmak üzere Libya’da iki hava üssü kurmak için Ulusal Mutabakat Hükümeti'yle görüşmeler yaptığını belirtmişti.

Watiya, Libya’nın batısındaki en önemli hava üssü olarak tanımlanıyor.

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cuma ve Cumartesi günleri Trablus’ta temaslarda bulundu ve yardım konusunda gerekli adımların atılacağına dair söz verdi.

Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Mısır tarafından destekleniyor.

Hafter güçleri, geçen yıl Trablus’a doğru ilerlerken Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin hava saldırılarıyla desteklenmişti.

Amerika ise geçen ay Rusya’nın 14 MİG29 ve Su-24 savaş uçağını Suriye’den Libya’ya gönderdiğini belirtmişti.

Türkiye’nin Libya’daki duruma müdahelesi Fransa ve Yunanistan’ın da tepkisini çekmiş durumda. Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Drian Ankara’yı yeni yaptırımlar konusunda uyardı.

Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Libya Ulusal Ordusu, Misrata ve Sirte arasında yeni mevzilerde güçlerini toparlıyor. Mısır daha önce Sirte’nin alınmasına yönelik Türkiye destekli herhangi bir çabaya ordusunun doğrudan müdahale edebileceğini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG