Erişilebilirlik

Libya'da Saldırıyla İlgili 50 Kişi Tutuklandı


Bingazi'de yanan ABD konsolosluğu önünde bekleyen Libyalı koruma görevlisi
Libya Cumhurbaşkanı Muhammed Magarief, Bingazi’deki ABD konsolosluğuna düzenlenen kanlı saldırıyla ilgili olarak 50 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Magarief, CBS televizyonuna yaptığı açıklamada aralarında saldırının planlayıcılarının da bulunduğu zanlıların bazılarının dışardan geldiğini belirtirken Cezayir ve Mali’nin adını verdi.
Libya cumhurbaşkanı saldırının birkaç ay önce Libya’ya gelen yabancılar tarafından planlandığının kesin olduğunu vurguladı. Magarief, zanlılardan bazılarının el-Kaide ile ilişkisi bulunduğunu diğerlerinin ise örgütün sempatizanları olduğunu söyledi.
Magarief, Amerika’dan hemen soruşturmacı göndermemesini Libya hükümetinin kendi soruşturmasını bitirmesini beklemesini istedi.

Salı günü Libya’nın Bingazi kentinde amatör filmi protesto etmek için düzenlenen gösterilerde Amerikan Konsolosluğu yakılmış, binada bulunan büyükelçi Christopher Stevens, bir elçilik görevlisi ve koruma görevi yapan iki eski asker ölmüştü.

Öteyandan Hazreti Muhammed’e hakaret eden amatör filme yönelik Amerikan karşıtı gösterilerin durulduğu gözleniyor.
Pazar günü Ankara’da küçük bir grubun ABD elçiliği önünde yaptığı ve Amerikan bayrağı yaktığı gösteri yarım saatten az sürdü. Pakistan’ın Karaçi kentinde düzenlenen gösteride ise ABD konsolosluğuna saldırmaya çalışan göstericilerle polis arasında çıkan çatışmada sekiz kişi yaralandı. Pakistan'ın Lahor ve diğer kentlerinde de yapılan gösteriler ise olaysız geçti.
XS
SM
MD
LG