Erişilebilirlik

Libya'da Kaddafi Rejimi Sonrası Kargaşa Kaygısı


Libya'da Kaddafi Rejimi Sonrası Kargaşa Kaygısı

Libya’da 42 yıllık Kaddafi dönemi sona erdi, ama bu kez de ülkede Saddam sonrası Irak’ta olduğu gibi bir kargaşa çıkabileceği kaygısı hakim.

Amerika’nın Sesi muhabirinin yolda karşılaştığı Muhammed Ebu Gabha Trablusgarp sokaklarında bir kontrol noktasının başında bekliyor.

21 yaşındaki pilot adayı Muhammed, Zaviye caddesinde büyümüş.

Muhammed adaşı bir komşusuyla bir haftadır kurdukları kontrol noktasında mahalleye giren araçları denetliyor. Muhammed Badi de Fransızca öğrencisi.

Ebu Gabha, “Kaddafi’nin mafyasını tanıyoruz, o yüzden burada güvenliği sağlamamız gerek,” diyor.

Bir buçuk milyon kişinin yaşadığı Trablusgarp’ta bu tarz kontrol noktaları mantar gibi üremiş. Kaddafi yönetiminin beklenmedik bir anda devrilmesi yüzünden küçük çaplı da olsa halk, yağma olaylarına maruz kalmış.

Muhammed Ebu Gabha da bu kontrol noktasını can sıkıntısından kurmadıklarını söylüyor.

Mayıs ayından bu yana her mahallede isyancılar birer yeraltı teşkilatı kurmuş.

Ebu Gabha, “Eğer Kaddafi bizim bu mahallede askeri konsey kurduğumuzu duysa ya bizi öldürür, ya da hapse atardı,” diyor.

Ama kentte önüne gelen silahlanmış durumda. Muhammed kendi mahallelerine girişte silahların sıkı sıkıya kontrol edildiğini söylüyor.

Muhammed’in de dediği gibi bir kişi vurulursa, ortalık kan gölüne dönebilir.

Muhammed Badi de aynı mahallede büyümüş.

Badi, silahları çok sevmese de arkadaşına güvendiği için bu işi yaptığını söylüyor.

Kaddafi rejimi yıkılalı çok olmadı ama Trablusgarp hızla toparlanıyor. Zaviye caddesinde yağma olayına rastlanmıyor. Muhammed Ebu Gabha’ya göre bunun sırrı, mahalle dayanışması.

Muhammed tüm mahallenin tek vücut olduğunu söylüyor.

Amerika’nın Sesi muhabirinin daha sonra yeniden rastladığı Muhammed bu kez trafik polisliği yapıyor.

Ebu Gabha, bir araca işaret ederek, “Bu Misrata’dan geldi, bu da Bingazi’den,” diyor ve “Artık tek bir ülkeyiz,” diye ekliyor.

Bu mahallenin verdiği birlik mesajının bir ulusal birlik hükümeti kurulduğunda tüm Libya’ya da hakim olacağı beklentisi var.


XS
SM
MD
LG