Erişilebilirlik

Libya'da Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 264'e Ulaştı


Tripoli'de şiddetli çatışmalar devam ediyor

Dünya Sağlık Örgütü, Libya’da üç haftadır devam eden çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 264 olduğunu açıkladı. Çatışmalarda 1266 kişi de yaralandı.

Birleşmiş Milletler Sağlık Örgütü çok sayıda sivilin de çatışmalardan korunmak için hastanelere sığınmaya çalıştığını duyurdu. Örgüt bu durumdaki binlerce kişi için de durumun son derece aciliyet içerdiğine dikkat çekti.

Acil ateştes çağrısı yapan BM ayrıca kuşatma altındaki halka yardım için acilen 10 milyon dolarlık desteğe ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Şu ana kadar bağışlar yoluyla sadece yüzde 6’sının toplandığı ifade ediliyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah El Sisi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nden diplomatlarla biraraya gelerek Libya’daki sorunları görüştü

El Sisi uluslararası kamuoyunun Libya’da çatışan taraflar arasında ateşkesin sağlanması için baskılarını arttırması gerektiğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nden diplomatlarla biraraya gelerek Libyadaki durumu konuştu.
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nden diplomatlarla biraraya gelerek Libyadaki durumu konuştu.

Sisi, “Libya halkı geride bıraktığımız yıllarda doğal zenginliklerinin kötüye kullanılmasına maruz kalmıştır. Dış güçler tarafından desteklenen farklı gruplar arasındaki çatışmalar, insan kaçakçılığı ve siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle yaşanan çekişmeler ülkede benzeri görülmemiş bir kaos yarattı. Artık buna son vermenin zamanı geldi” diye konuştu.

General Halife Haftar ve ülkenin güneyinde onun idaresindeki yönetim, uluslararası kamuoyu tarafından tanınan Başbakan Fayez El Sarraj’a karşı Tripoli’de ayaklandı.

Ayaklanmayla birlikte özellikle başkentin güneyindeki mahallelerde çatışmalar şiddetlendi.

Libya’da 2011 yılında Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana kaos devam ediyor.

Çok sayıda silahlı grup ülkenin petrol sahalarında denetimi eline almak için çatışıyorlar.

Birleşmiş Milletler ülkede devam eden çatışmaların yeni bir mülteci krizi yaratmasının yanısıra IŞİD benzeri terör örgütlerinin de ülkede güç kazanmasına neden olmasından endişe ediyor.

XS
SM
MD
LG