Erişilebilirlik

Libya'da Hastaneler Yaralıyla Dolu


Libya'da Hastaneler Yaralıyla Dolu

Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı birliklerle muhalif gruplar arasında çatışmalar devam ederken Libya'da hastaneler ölü ve yaralılarla dolup taşıyor. Amerika'nın Sesi muhabiri Scott Bobb Bingazi'deki bir hastaneyi ziyaret etti.

Bingazi'deki Celah Hastanesi'nde koşturmaca bitmiyor. Hastane personeli 200 yatak kapasiteli hastaneye akın akın gelen hastalarla meşgul.

Filipinli hemşire Cora çatışmaların doruk noktasına ulaştığı iki hafta önce hastaneye günde en az 7 ölü, 10 yaralı geldiğini söylüyor. Bu kişilerin çoğu tankların önüne atlayan genç Libyalılar. Cora anlatıyor: "Olanları kelimelerle anlatmak imkansız. Ölüler, vücutları parçalanmış yaralılar gördük. Çok kötü olaylar yaşandı."

Abdülrahman Ahmed 15 yaşında bir öğrenci. Ahmed Bingazi'de muhalefet güçlerine katılmış. İçinde bulunduğu kamyona bomba atıldığında vücudunun yüzde 90'ı yanmış. Ahmed iyileşince savaşa yeniden katılmak istiyor: "Doğduğumdan beri Kaddafi diktatör. Kaddafi halkına karşı geliyor, öldürüyor, baskı yapıyor. Ben bu uğurda ölen insanlardan daha değerli değilim."

Kızıl Haç Sözcüsü İman Moankar Bingazi'daki hastane personelinin çok profesyonel olduğunu, bu nedenle kentteki Kızıl Haç acil ekibini geri çektiklerini söylüyor.

Ancak muhalefetin elinde bulunan Trablus’un 200 kilometre doğusundaki Misrata kentinde ve yakındaki kasabalarda durum kötü. Moankar şunları söylüyor: "Önceliğimiz bu kasabalara yardım ekiplerini ulaştırabilmek. Şu anda bu kasabalara girmek yardım görevlileri için hiç güvenli değil."

Muhalefetin sağlık hizmetlerini yürüten Doktor Cebril el Huveydi hastanelerin ilk yardımı sağlayabileceğini, ancak ağır yaralılara müdahale etmekte zorluklar çıkacağını söylüyor. Doktor Huveydi uluslararası kuruluşlardan tıbbi malzeme yardımı geldiğini söylüyor: "Tıbbi malzemelerimiz fena değil. Ancak durum bir ay daha devam ederse krize girebiliriz."

26 yaşındaki tamirci Awad Ajela bomba saldırısında yaralanmış. Ajela da bir an önce iyileşip savaş alanına dönmek istiyor: "Kaddafi'den kurtulmak için 4 kez daha yanmaya, kanımın son damlasını vermeye razıyım."

Ajela ve arkadaşları Mısır'daki yanık hastanesine nakledilecek ancak çatışmalar devam ettiği sürece Bingazi hastanesindeki yatakların hemen yeni yaralılarla dolması kaçınılmaz.

XS
SM
MD
LG