Erişilebilirlik

Libya'da Dışişleri Bakanlığı'na Saldırı


Arşiv foto

Libya Dışişleri Bakanlığı binasında intihar saldırısı düzenlendi. Trablus’daki bakanlık binasına gelen saldırganlar üzerlerindeki bombaları infilak ettirmeden önce bina içerisine girip sağa sola ateş açtı.

Libya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada saldırı sonucu en az 3 kişinin öldüğü bildirildi. Olayda 20'nin üzerinde de yaralının olduğu belirtildi.

Reuters Haber Ajansı’na bilgi veren adının açıklanmasını istemeyen bir güvenlik yetkilisi saldırıyı IŞİD üyesi olduğu sanılan üç saldırganın yaptığından şüphelenildiğini söyledi.

Saldırganlardan biri bakanlığın güvenlik görevlisi tarafından vurularak öldürüldü, diğer ikisiyse üzerlerindeki bombaları patlattılar. Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siala’nın saldırıdan etkilenmediği duyuruldu. Yaralılar çevre hastaneler kaldırılırken bakanlık binasından yükselen dumanlar şehrin uzak noktalarından dahi görüldü.

Güvenlik kaynaklarına göre saldırganlar önce bomba yüklü bir aracı bakanlığın önünde patlatarak etraftaki araçlara ve binalara zarar verdi. Ardından binaya ateş açmaya başlayan saldırganlardan ikisi binanın içine girerek üzerlerindeki bomba düzeneklerini patlattı. Üçüncü saldırgansa bakanlık muhafızları tarafından öldürüldü. Saldırının ardından güvenlik güçleri binayı çembere aldı. Çok sayıda kişi hastaneye kaldırıldı.

Ölü sayısıyla ilgili resmi yetkililerce farklı rakamlar verildi. Sağlık Bakanlığı'nın saldırganlar dışında üç kişinin hayatını kaybettiği açıklamasına karşın, İçişleri Bakanı Fethi Ali Başaga ölü sayısını saldırganlar haricinde iki olarak açıkladı. Başaga, saldırganların kimliğinin belirlenmesi için soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.

Başaga Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siala’yla ortak düzenlenen basın toplantısında Libya’daki güvenlik kaosunun IŞİD ve diğer terör grupları için uygun zemin hazırladığını söyledi.

Libya’nın eski lideri Muammer Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinden bu yana IŞİD Libya’da aktif durumda. Örgüt kıyı kenti Sirte’nin kontrolünü 2015’te ele geçirdi ancak 2016’da ABD’nin hava saldırılarıyla desteklediği yerel güçler burada kontrolü yeniden sağladı.

Dışişleri Bakanı Siala, basın toplantısında yetkililerin militan gruplarla mücadele edebilmeleri için BM’nin silah ambargosunun geçici olarak kaldırılması çağrısı yaptı.

Siala, Dışişleri Bakanlığı’nın hedef alınmasının nedeninin bakanlığın “egemenlik sembolü” olması olduğunu söyledi.

Bakanlık tarafından yayınlanan açıklamada da ‘‘Libya halkı tüm dünya adına teröre karşı savaş yürütüyor’’ ifadesi kullanıldı.

BM Libya Destek Misyonu ise saldırıyı kınadı ve terör gruplarının Libya’yı bir sığınak ya da suç işleme alanı haline getirmelerinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Siala, Trablus’un güneyinde bir ay boyunca devam eden çatışmaların ardından Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti ve BM arasında yapılan güvenlik anlaşmalarının henüz uygulanmaya başlamadığını söyledi.

XS
SM
MD
LG