Erişilebilirlik

Libya Yolcu Uçağındaki Rehine Krizi Sona Erdi


Libya Yolcu Uçağındaki Rehine Krizi Sona Erdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

Sebha-Trablus seferini yapan Libya uçağını kaçırarak Malta'ya indiren hava korsanları teslim oldu. Uçakta bulunan 111 yolcu ile 7 kişilik mürettebat kurtarıldı.

Afriqiyah Havayolları'na ait Libya uçağının Malta'ya kaçırılma eylemi, dört saat süren pazarlıkla sona erdirildi.

Uçağı kaçıran Lübyalı iki hava korsanı, Maltalı özel kuvvetler tarafından uçaktan indirildi. Malta Başbakanı Joseph Muscat Twitter hesabından yaptığı açıklamada, eylemcilerin rehin aldıkları son kabin görevlileriyle birlikte uçağı terk ettiklerini ve gözaltına alındıklarını duyurdu.

Muscat, yolcuların ve mürettebatın da sorgulandıktan sonra Libya’ya gönderileceğini açıkladı.

Eylemcilerden birinin uçağın kapısında, devrik lider Muammer Kaddafi döneminin yeşil Libya bayrağını salladığı görüldü.

Libya televizyonuna konuşan uçağın pilotu Ali Milad, hava korsanlarının Musa Şaha ve Ahmed Ali olduğunu, ikilinin uçağı önce Roma’ya kaçırmak istediğini söyledi.

Pilot, korsanların amacının bir Avrupa ülkesinden siyasi sığınma talebi ve “Yeni Fetih” adıyla bir siyasi parti kurmak olduğunu da anlattı. Fetih, Muammer Kaddafi’nin 1969’daki darbesine bir atıf. Korsanların Kaddafi yanlısı olduğu ve cezaevindeki oğlu Seyfülislam'ın serbest bırakılmasını istediği de öne sürülüyor.

Libyalı meclis üyesi Hadi El-Saghir de, Reuters haber ajansına, hava korsanlarının 20'li yaşlarının ortasında ve Tebu kentinden oldukları bilgisini verdi.

El bombalarının olduğunu söyleyen ve uçağı patlatma tehdidinde bulunan korsanlar, teslim olmadan önce 111 yolcu ve 7 kişilik mürettebatın tamamını serbest bırakmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG