Erişilebilirlik

Libya Meclisi Yeniden Toplanıyor


Libya’da faaliyetleri laiklik yanlısı milisler tarafından askıya alınan ulusal meclis bugün yeniden çalışmalarına başlıyor. Meclisin toplantı yeri gizli tutuluyor

Libya’da faaliyetleri laiklik yanlısı milisler tarafından askıya alınan ulusal meclis bugün yeniden çalışmalarına başlıyor.

Emekli General Halifa Haftar’a bağlı milisler, Pazar günü meclis binasına saldırı düzenlemiş ve meclisi askıya aldığını duyurmuştu.

Kendini milliyetçi olarak tanımlayan Haftar, Libya’yı aşırı İslamcıların elinden kurtarmaya çalıştığını söylüyor. Cuma gününden bu yana Haftar’a bağlı milislerle İslamcılar arasındaki çatışmalarda en az 70 kişi öldü.

Associated Press haber ajansı, meclisin, güvenlik nedenleriyle, nerede toplanacağının açıklanmadığını bildirdi. Milletvekilleri bu gizli oturumda yeni başbakanı belirleyecek ve bütçeyi onaylayacak.

Bu ay başında, Libyalı yetkililer Ahmed Maitiq’i yeni başbakan olarak belirlemişti. Ancak bazı milletvekilleri oylamanın, yeterli sayıda üyenin mecliste bulunmadığı sırada yapıldığı gerekçesiyle karara karşı çıkıyor.

Libya’da İslamcılarla laiklik yanlıları arasında bölünen meclis, yeni hükümetin atanmasında ve seçim tarihi konusunda uzlaşmaya varamıyor. Maitiq İslamcı milletvekillerinin adayıydı.

Batı yanlısı Başbakan Ali Zeydan, Nisan ayında güven oyu alamayınca görevden ayrılmak zorunda kalmıştı.
XS
SM
MD
LG