Erişilebilirlik

Libya Hükümeti: Muhalefetle Görüşüyoruz


Libya Hükümeti: Muhalefetle Görüşüyoruz

Kaddafi hükümeti, dört aydır süren çatışmaları sona erdirme amacıyla Libyalı muhalefet liderleriyle görüşmeler yapıldığını bildirdi.

Associated Press ajansına göre Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaim, görüşmelerin iki aydır sürdüğünü açıkladı. Görüşmelere isyancıları uluslararası alanda temsil eden Geçici Ulusal Konsey’in katılıp katılmadığı bilinmiyor.

Öteyandan NATO Genel Sekreteri, Rusya ziyareti sırasında itifakın Libya’da sürdürdüğü operasyonları savundu. Moskova, NATO’yu BM’in verdiği yetkiyi aşan hava saldırıları düzenlemekle eleştiriyordu.

Genel Sekreter Anders Fogh Andermussen, Sochi kentinde Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma ile görüştü.

Rusya, Mart ayında yapılan ve NATO’ya Libya’da sivilleri korumak için hertürlü önlemi alma yetkisi veren BM karar tasarısının oylamasında çekimser kalmıştı.

Bu arada Kaddafi’nin oğlu, bir Fransız televizyon kanalına verdiği demeçte asla teslim olamayacaklarını ve ülkeyi terketmeyeceklerini bildirdi.

İsyancılar, Kaddafi’nin yeni yönetim altında ülkede kalmasına izin verip vermeyecekleri konusunda çelişkili açıklamalar yapıyor.

Geçici Konsey Başkanı Mustafa Abdülcelil, Kaddafi’nin görevinden istifa etmesi ve uluslararası denetim altında yaşamayı kabul etmesi halinde ülkede kalmasına izin vereceklerini söyledi.

Celil, daha önce savaşı sona erdirmek için Kaddafi’ni ülkeyi terketmesini şartkoşuyordu.

Reuters haber ajansına demeç veren Abdülcelil Kaddafi'ye bu tekliflerini geçen ay BM aracılığıyla ilettiklerini ancak henüz bir yanıt alamadıklarını söyledi.

Bingazi'deki karargahında konuşan Abdülcelil Kaddafi istifa eder ve askerlerine geri çekilme emri verirse Libya'da kalma ya da yurtdışına çıkma kararının kendisine ait olacağını belirtti.

XS
SM
MD
LG