Erişilebilirlik

Libya'da Su Şebekesine Saldırıya BM Tepki Gösterdi


Birleşmiş Milletler, Libya’nın başkenti Trablus’ta su şebekesine yapılan saldırıyı kınadı. BM İnsani Yardımlar Koordinatörü Yakub El Hillo yaptığı açıklamada, bu tarz saldırıların derhal durdurulması gerektiğini söyledi.

Pazartesi günü Libya’nın büyük bir kısmına su temin eden ana şebekelerden biri olan İnsan Yapımı Büyük Irmak Projesi’ne saldırı düzenleyen silahlı gruplar, buradaki çalışanları da tehdit ettiler.

El Hillo, saldırı düzenleyen silahlı grupların amacının, tutuklu bulunan aile yakınlarının bırakılması konusundaki baskının arttırılması olduğunu söyledi.

Söz konusu su şebekesine saldırı neticesinde, Trablus ve çevresindeki iki milyon kişinin susuz kaldığı ifade ediliyor.

Trablus’ta uluslararası kamuoyu tarafından tanınan hükümet yaklaşık bir yıldır General Hafter güçleri tarafından saldırı altında tutuluyor.

Libya’da mevcut çatışma koşulları Corona virüsü salgınıyla mücadeleyi de imkansız hale getiriyor. Libya’da salgının önlenmesi amacıyla sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

İnsani Yardım Koordinatörü Hillo, “Bu noktada Libya, COVID-19 tehdidiyle mücadele ederken suya ve elektriğe olan erişim ihtiyacı her zamankinden daha önemli ve hayati bir anlamı var. Bireysel bazı girişimler milyonlarca masum insanın cezalandırılmasına neden oluyor ve buna derhal son verilmeli” dedi.

XS
SM
MD
LG