Erişilebilirlik

Liberya'da Karantinalar Halkı Kızdırıyor


Monrovia'da karantinaya alındıkları için öfkelenen West Point semti halkı polisle çatışmaya girmişti

Liberya’nın başkenti Monrovia’da, polisin ebola hastalığı yüzünden karantinaya alınan West Point semtinde halkla çatışmasından bir gün sonra kentte durumun sakin olduğu bildiriliyor

Birden bire mahallelerinin barikatlarla çevrelendiğini görüp öfkelenen halk, barikatı yarmak için güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya girmiş, polisin taş atan göstericilere silah ve göz yaşartıcı gazla müdahalesi sonucu en az dört kişi yaralanmıştı.

Öte yandan Liberya’da Ebola virüsü kapan ve tedavi için ülkelerine getirilen iki Amerikalı dün hastaneden taburcu edildi.

Atlanta’da bir hastanede tedavi gören Kent Brantly ve Nancy Writebol, ZMapp adlı deneysel bir ilaçla tedavi görmüştü. Brantly ve Writebol, bu deneysel ilaçla tedavi gören ilk kişiler oldu. Ancak doktorlar iki hastanın iyileşmelerine neden etkenin ilaç olup olmadığından hala emin değil.

Atlanta'da hastaneden taburcu edilen Kevin Brantley, yardım görevlisi bir arkadaşına sarılırken ebola hastalığını tamamen geride bırakmış görünüyor
Atlanta'da hastaneden taburcu edilen Kevin Brantley, yardım görevlisi bir arkadaşına sarılırken ebola hastalığını tamamen geride bırakmış görünüyor

Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika’da ebola hastalığından ölenlerin sayısının bin 350’ye yükseldiğini açıkladı. Dört ülke arasında yalnızca Liberya’da 576 kişi öldü.

Bu arada Birleşmiş Milletler kamu sağlığı uzmanı David Nabarro, Liberya’ya gitti. Nabarro, Liberya, Gine, Sierra Leone ve Nijerya’da sağlık sektörlerini geliştirmenin yollarını görüşecek.

XS
SM
MD
LG