Erişilebilirlik

LGS’de Corona'ya Karşı Hangi Önlemler Uygulanacak?


Türkiye’de orta öğretimi tamamlayan çocukların eğitim hayatındaki geleceklerini belirleyecek Liselere Geçiş Sınavı (LGS) Corona virüsü salgını gölgesinde Cumartesi günü yapılacak. 81 ilde sokağa çıkma yasağının olduğu bu hafta sonu sınav için de özel önlemler uygulanacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı’nın talimatıyla 81 ilde 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak olan LGS ve 27 Haziran Cumartesi ile 28 Haziran Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sürecinde sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini açıklamıştı. İçişleri Bakanlığı da valiliklere gönderdiği genelgeyle LGS’ye katılacak adaylar ve yakınları haricinde saat 09.00 ile 15.00 arasında ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini bildirdi.

YKS içinse 27 Haziran Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran Pazar günü de 09.30 ile 18.30 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre, gerek LGS gerekse gelecek hafta sonundaki YKS sınavlarına girecek bir adayın sınav binasına ulaşımının toplu taşıma ile sağlanacak olması halinde, adayın bir yakını sokağa çıkma yasağına rağmen izinli kabul edilecek. Sınavlara özel araçla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Sınava girecek adaylar, onların yakınları ve sınav görevlilerinin sınav merkezlerine ulaşımlarını sağlamak amacıyla şehir içi toplu taşımada herhangi bir aksama olmaması için belediyelerce gerekli tedbirler alınacak ve ihtiyaca göre sefer sayıları artırılacak.

Daha önce şehirlerarası uçak ya da otobüs yolculuğu için biletlerini almış olanlar sokağa çıkabilecek ve yolculuklarını gerçekleştirebilecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı gün ve saatlerde, fırın, unlu mamul üreticisi, kasap, bakkal, manav gibi iş yerleri açık olabilecek. Bu yerlerin yürüme mesafesinde olması, araç kullanılmaması ve zorunlu ihtiyaçların karşılanması şartıyla sokağa çıkılabilecek.

Nüfus müdürlükleri aday öğrencilere hizmet verecek

İçişleri Bakanlığı’na bağlı nüfus müdürlükleri, sınava girişte yeni kimlik gösterilmesi zorunluluğu sebebiyle, Cumartesi günü 07.00 – 13.00 saatleri arasında yeni kimlik kartı işlemini son güne bırakmış olanlar için açık olacak. LGS’ye girişte yeni kimlik kartı olması yeterli kabul edilecek ve kimlik kartında fotoğraf bulunması zorunluluğu aranmayacak.

YKS sınavı için de sınav günü öncesinde 25 Haziran Perşembe ve 26 Haziran Cuma günlerinde saat 20.00’a kadar; 27 Haziran Cumartesi günü 07.00-13.00 arasında, 28 Haziran Pazar günü de 07.00-16.00 saatleri arasında nüfus müdürlükleri hizmet verecek.

MEB sınav için ilave önlemleri ilan etti

LGS’nin birinci oturumu Cumartesi günü (yarın) saat 09.30’da başlayıp saat 10.45’te tamamlanacak, ikinci oturumu saat 11.30’da başlayıp saat 12.50’de tamamlanacak. LGS’ye en az 1.6 milyon öğrencinin girmesi bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) LGS’ye ilişkin yaptığı açıklamaya göre, geçen yıl 3 bin 873 okulda ve 59 bin 568 salonda yapılan sınav için bu yıl Corona virüsü salgını sebebiyle, 18 bin 139 okul ve 111 bin 918 salon ayrıldı.

Sınav öncesinde bu salonlar dezenfekte edildi. Önceki yıllarda sınavdan bir saat sonra öğrencilere dağıtılan soru kitapçıkları, bu yıl bir kargaşaya olanak verilmemesi amacıyla 22 Haziran Pazartesi günü velilere teslim edilecek. Soru kitapçıklarını dağıtan görevliler eldiven kullanacak. Sınav sürecinde veliler okul bahçesinde beklemeyecek, verlilerin bahçelere girişlerine izin verilmeyecek.

Sınav görevlileri ve emniyet güçleri, öğrencilerin okul bahçesine girişten itibaren en az 1 metrelik (3-4 adım) sosyal mesafeye uymasını sağlayacak. Öğrenciler, sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde, bekletilmeden bina ve salonlara alınacak.

Sınav bitiminde tüm öğrenciler aynı anda dışarı çıkarılmayacak. Okul binasından sınıf sınıf ve sosyal mesafeyi koruyacak şekilde öğrenciler dışarıya çıkarılacak.

LGS’nin iki oturumu arasındaki 45 dakikalık zaman diliminde ise, öğrencilerin okul içinde veya bahçesinde sosyal mesafe kuralına uymaları için gerekli tedbirler sınav görevlileri tarafından alınacak. Öğrenciler, okul koridorları ve okul bahçesinde maskelerini çıkaramayacak. Sınavda verilecek 45 dakikalık arada hava koşulları bahçeye çıkmaya uygun değilse, öğrencilerin bu süreyi okulun sınav olmayan koridor, boş derslik, spor salonu, yemekhane gibi bölümlerinde sosyal mesafeyi koruyarak geçirmeleri için yedek gözetmenler görev alacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla ilgili en son paylaştığı mesajda, “Bu yıl sınav, geçtiğimiz yıllardakinin ötesinde çok çok özel bir takip gerektiriyor. Önceliğimiz öğrencilerimizin, öğretmenlerimiz ve velilerimizin sağlığıdır. Rahat olsunlar, çocuklarımız yalnızca sınavlarına odaklansın. Onlardan tek ricamız sağlımız için belirlediğimiz kurallara hassasiyetle uymalarıdır” dedi.

Türk Tabipleri Birliği'nden sınavda önlemlere dikkat edilmesi çağrısı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Corona virüsü salgını nedeniyle LGS ve YKS’ye katılacak öğrencilere yönelik önerilerini yazılı açıklamayla duyurdu. Açıklamada şu önlemlere riayet edilmesi çağrısı yapıldı: “Sınav başlayıncaya kadar maskeler çıkartılmamalı. Maskeye ve yüze mümkün olduğunca dokunmamaya çalışılmalı. Ateş, öksürük, burun akıntısı ve solunum güçlüğü yakınmaları olan adaylar okul girişinde görevlilere bilgi vermeli. COVID-19 olan veya son 14 gün içerisinde COVID-19 vakası ile teması olan adaylar okul girişinde görevlilere bilgi vermeli. Okul bahçesinde veya sınav salonunda okullar kapalı olduğu için bir süredir görmedikleri arkadaşları ile karşılaştıklarında, 1.5 metre fiziksel mesafeye dikkat ederek, uzaktan selamlaşmalı, el sıkışmamalı, öpüşmemeli ve sarılmamalı. Öğrenciler sınav sırasında maskeleri çıkardıklarında ellerini ağız ve yüzlerine götürmemeli. Bekleme sırasında öğrenci yakınları ise, birlikte çay, kahve vb. Içmemeli. Gazete, kitap, kalem vb. malzemeler paylaşılmamalı” TTB sınav görevlileri için de, “Sınav salonları mümkünse oturum sırasında ve mutlaka ilk oturumdan sonra pencere açılarak havalandırılmalı. Engelli adaylara yardımcı olacak görevliler, 1.5 metre fiziksel mesafeyi koruyamadıkları durumlarda maskenin yanı sıra yüz koruyucu da kullanmalı. Maskeler nemlendiğinde değiştirilmeli. Maskeler çıkarılırken lastiklerinden tutulmalı, maskelerin iç ve dış yüzeyine dokunulmamalı. Kullanılmış maskeler ağzı kapaklı çöp kutusuna atılmalı. Maske değiştirildikten sonra ellerin antiseptikle temizlenmesi sağlanmalı” uyarılarını paylaştı.

76 yerleşim yerinde karantina uygulanıyor

Ayrıca İçişleri Bakanlığı, Türkiye’de Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Cuma günü saat 13.00 itibariyle, 48 bin 170 kişilik nüfusu barındırmakta olan 76 yerleşim yerinde karantina uygulanmaya devam edildiğini açıkladı.

Açıklamada,”28 ilimizdeki 2 belde, 28 köy, 40 mahalle ve 6 mezra olmak üzere toplam 76 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmaktadır. Karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerindeki toplam nüfus 48.170’dir. Öte yandan 66 ildeki 502 yerleşim yerinde ise karantina kararı kaldırılmıştır” denildi.

İçişleri Bakanlığı, salgın dönemi karantina tablosuna ilişkin rakamları da verdi. Açıklamada, “66 ilimizde, 5 İlçe (3 İlçe, 2 İlçe Merkezi), 17 Belde, 259 Köy, 257 Mahalle, 40 mezra olmak üzere toplam 578 yerleşim yerinde 508.678 kişi karantina altına alınmıştır” denildi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG