Erişilebilirlik

Le Point’dan Şok Rapor “Bozkurtlar Paris’e İndi”


Adı son dönemde motosikletli katil Muhammet Merah’ın öldürüldüğü operasyonla ön plana çıkan Fransız İç İstihbarat Servisi’nin (DCRI), Türklerin inkar yasasına karşı Paris’te gerçekleştirdiği yürüyüşü fişlediği ortaya çıktı. Le Point dergisi tarafından yayınlanan DCRI raporunda, “Bozkurtlar Paris’e indi” başlığıyla verilen haberde, 21 Ocak’ta Paris’te inkâr yasasına karşı yürüyüşün, aşırı milliyetçi türkler tarafından yapıldığı isim isim açıklanarak yazıldı.

Le Point ve Ermeni diyasporasının aylık dergisi Nouvelle d’Armenie’de eş zamanlı olarak yayınlanan DCRI raporunda, Paris’teki eylemlerin Fransa Türk Federasyonu adlı örgütün önderliğinde düzenlendiğini, “adından anlaşılacağı gibi bu yapılanmanın bir federasyon değil, zaman zaman şiddete de başvuran Türk milliyetçileri ‘bozkurtların’ örgütü olduğunu yazıldı. MHP’ye bağlı Bozkurtların 1970’li yıllarda Türkiye’de komünist ve kürtlere karşı terör estirdiğini, 1980 yılına kadar sol örgütlere çeşitli saldırılar organize ettiği yer alan raporda, 1997 yılında Devlet Bahçeli’nin MHP’nin başına seçilmesinin ardından partinin görece daha genel bir çizgiye geçtiği, Paris’te gösteriye katılanların da MHP sempatizanı olduklarına işaret edildi.

“Türkeş’in koruması Yusuf Ziya Arpacık”

Raporda, Yusuf Ziya Arpacık adında saha önce silahlı eylemlere karışan bir MHP militanı hakkında bilgi veren gizli servis, ‘Arpacık’ın geçmişinin detaylarını aktarmaya değecek kadar dikkat çekici olduğunu’ yazarak şu bilgileri veriyor: “1958 yılında doğan Arpacık, idealist milliyetçi gruplar içinde pekçok silahlı eyleme karıştı. Cezaevinden iki kez kaçtı ve ‘Türkiye’nin düşmanlarına’ karşı yurt dışında çeşitli saldırılar düzenledi. Türkeş’in koruması da olan Arpacık, Karabağ’da Türkmenlerin yanında yer alarak Ermenilere karşı savaştı. 2006 yılında Danıştay saldırısına adı karıştı. DCRI notunda yer alan bir fotoğrafta, Ocak ayında yapılan eylemden hemen sonra masa başında Tayfur ve Fadime Ertuğrul-Taştan ile aynı masaya oturuyor. Fadime Taştan, François Bayrou’nun partisi MODEM’den Herouville kentinde Belediye başkan yardımcısı. Belediye Başkanı Rodolphe Thomas, Bayan Taştan’ın paralel aktiviteleri hakkında bilgi sahibi ama seçim kaygıları nedeniyle göz yumuyor. Kendisiyle konuştuğumuz Belediye Başkanı Basse-Normandie Fransız-Türk Dostluk Derneği ile yakından çalıştığını ancak Bayan Taştan’ın bozkurtlarla çalıştığına dair bir bilgisi olmadığını dile getirdi.

‘Kalp doktoru vitrindi’

DCRI raporunda bozkurtların kendilerini ön plana koymadan, örgüt ağını, gösteri için harekete geçirdiği, vitrin olarak ise çok iyi Fransızca konuşan kalp doktoru Anadolu Kültür Derneği Başkanı Demir Önger’in sözcü yapıldığı da yazıldı. Gösteride, Ata Turquie gibi ılımlı dernekler ile Turquie News, Talat Paşa, MIT radyosu gibi Türk Devleti tarafından inkâr yasasına karşı kurulan kuruluşların da bulunduğu ifadesi kullanıldı. Bütün bu farklı grupların ortak yanının inkâr yasasına karşı olan “milliyetçi unsurlar’ olduğu tespiti yapıldı.

XS
SM
MD
LG