Erişilebilirlik

Le Monde'un Macron'u Hitler'e Benzetmesi Tartışma Yarattı


Fransa'da ülkenin en büyük gazetesinin, haftalardır süren Sarı Yelekliler eylemlerinin hedefi Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için yaptığı Hitler benzetmesi tartışma yarattı.

Le Monde gazetesinin hafta sonu magazin eki Macron'un portresini içeren Sarı Yelekliler Hareketi ve Champs Elysees Caddesi konulu bir kapakla yayınlandı. Gazetenin hafta sonu baskısı okurlara ulaşır ulaşmaz sosyal medya üzerinden Macron'un Hitler'e benzetildiği polemiği patlak verdi.

Le Monde'un ekinde yer alan kapakta, siyah, beyaz ve kırmızı renklerle düzenlenen info-grafikte Macron, Champs Elysees'de ayaklanan halkın gölgesinde yükselen bir lider olarak resmedilmiş.

Ancak kapak, 1930'lu yılların totaliter rejimlerine özelllikle de Hitler'in propaganda afişlerine gönderme yaptığı iddia edilerek sert eleştirilere konu oldu. Le Monde magazin ekinin sembolü olan büyük gotik karakterli 'M' harfinin ucunda ise Nazizm'in sembolü olan gamalı haçın bir ucunun çizildiği iddia edildi.

Sosyal medyada "kırmızı, siyah ve beyaz renklerin ve gotik alfabenin Nazizmin sembolü" olduğu vurgulanarak, Macron kapağı Hitler'in propaganda afişlerine benzetildi. Le Monde'u arayan ve mesaj gönderen çok sayıda okur, Macron'un 20'inci yüzyıl diktatörlerine benzetilmesini eleştirdi.

İktidar partisi Republique en Marche'ın (LREM) Meclis Grup Başkanı Richard Ferrand da, Twitter hesabından Hitler afişi ve Macron kapağına ait iki resmi yan yana kullanarak, "Le Monde'un bu ikonografik çalışmasının arkasında ne olduğunu öğrenmek için can atıyorum. Eğer bir tesadüf değilse, nereden kaynaklanıyor bu grafik? Kaybolan anlam arayışında..." mesajını paylaştı.

Le Monde özür diledi

Polemiğin alevlenmesi ve tepkilerin artmasına Le Monde okurlarının da gazeteye gösterdiği tepki eklenince, yayın yönetmeni Luc Bronner, okuyuculardan özür dileyen kısa bir açıklama yaptı. Bronner, gazetenin internet sayfasında da yayınlanan açıklamasında, "Gazetemizin ekinde yer alan bize yöneltilen eleştirilere karşılık gelmeyen ancak bazı okurlarımızı şoke eden grafikten dolayı özür dileriz. Grafikte kullanılan unsurlar, 20. yüzyılın başında Rus Yapılandırmacı sanatçıların kullandığı kırmızı ve siyah renklere atıfta bulunmaktadır.Bu kapak, daha önce de Lincoln Agnew tarafından gazetemiz için yapılan aynı tarzdaki grafiklerden ilham almıştır" dedi.

"Özür dilemek bizi sınırlamaz"

Ancak Le Monde'un özür dilemesi bazı internet kullanıcılarını üzdü. David Doucet adlı kullanıcı, "Kültür sahibi olmayan, sanatsal akımlardan habersiz trollerin saldırısı karşısında Le Monde'un özür dilemesi çok üzücü" diye tepki gösterdi.

Bazı internet kullanıcıları da Rus sanatçıların aynı teknik ile Karl Marx afişine gönderme yaparak, "Macron'u Marks'a benzetmek hiç de hoş değil Le Monde" mesajını paylaştı.

Le Monde'un yılın son günü yayınlanan sayısında da gazete, editoryal köşesini bu konuya ayırdı. Editoryal yazısında, "Bu sayıdan dolayı şoke olan okurlarımızdan özür diledik. Amacımız asla böyle bir karşılaştırma ya da benzetme yapmak değildi. Ancak bir gazete için özür dilemek onu sınırlandırmaz, tam tersine bilgilndirme özgürlüğünü ve inandırıcılığını artırır” denildi.

Gazete, “Dünyada pek çok demokrasinin ve Fransa'nın da içinden geçtiği, istikrarsız ve tehlikeli süreçte, gazeeci sorumluluğu hiç olmadığı kadar hayati öneme sahiptir. Bugün dünyada pek çok popülist hareketin yükselmesinin yanısıra, Sarı Yelekliler hareketi ile son derec önemli bir sosyal ve krizden geçiyoruz. Biz özgür gazeteciler olarak, bugün hiçbir tarafa taviz vermeden, toplumlarımızın eski ve yeni parçalanmalarını tanımlamaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu rol sayesinde, bağımsız gazeteciliğin yararlarını ortaya koyacağız ve okurlarımızın güvenini kazanacağız" ifadelerine yer verdi.

"Lüks tatil beldesi" polemiği

Cumhurbaşkanı Macron, hafta sonu yedincisi düzenlenen Sarı Yelekliler eyleminde yine göstericilerin hedefindeydi. Pek çok eylemci, yoksul Sarı Yelekliler ülkede eylem yaparken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un yeni yıl tatilini, lüks tatil bedesi Saint Tropez'de geçirmesi ikinci bir polemik başlattı.

Sarı Yelekliler'in sözcülerinden Benjamin Cauchy, "Yüzlerce binlerce Fransız acılarını ve yoksulluklarını haykırırken, zenginlerin cumhurbaşkanı, Saint Tropez'de şampanya ile yeni yıla giriyor. Bling bling (yazar kasa sesi) cumhurbaşkanı, yoksulların sesini duymalı, onlarla konuşmalı " dedi.

Koruma skandalı yeniden patlak verdi

Cumhurbaşkanı Macron'u zor durumda bırakan ve anketlerde popülaritesini sert düşüşe geçiren yakın koruması Alexandre Benalla skandalı yeniden patlak verdi. Macron'un Noel’i Fransız askerleriyle birlikte geçirmek için gittiği Çad'a, Macron'dan iki hafta önce ayak bastığı belirlenen Benalla'nın "silah satışı konusunda iş görüşmesi için gittiği" iddiaları yayıldı.

Üstelik bu ziyaretinde iade ettiğini açıkladığı diplomatik pasaportlarla bu geziyi gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Dışişleri Bakanlığı Benalla hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ancak eski koruma, "Pasaportları yalnızca şahsi rahatı için kullandığını, başka bir amacı olmadığını" açıkladı. Benalla, skandala rağmen, Cumhurbaşkanı Macron ile SMS üzerinden iletişim kurmaya devam ettiğini açıkladı. Sarı Yelekliler hareketi nedeniyle yeterince zor durumda olan Macron ve Elysee Sarayı ise açıklamalar hakkında yorum yapmayacağını bildirmekle yetindi.

XS
SM
MD
LG