Erişilebilirlik

Lazkiye'de Ordu Sokakları Kontrolü Altına Aldı


Lazkiye'de Ordu Sokakları Kontrolü Altına Aldı

Suriye ordusu Lazkiye’de 12 kişinin öldüğü çatışmaların ardından sokaklarda güvenliği sağlamaya çalışıyor.

İki gündür hükümet güçleriyle göstericiler arasında kanlı çatışmalar çıktı. Kentte dün akşam da silahlı bir grubun, hurda metal ve kayalardan barikatlar kurarak sokakları kapattığı bildirildi. Halk evlerinden çıkmazken, dükkanlar kapalı kaldı. Lazkiye sokaklarında devriye gezen askerler, trafiğe çıkan otomobillerde arama yapıyor.

Devlet Başkanı Beşar el-Esad, Cumartesi günü çıkan çatışmaların ardından kente çok sayıda askeri birlik ve güvenlik gücü sevketti. Görgü tanıkları ve insan hakları eylemcileri, hükümete bağlı kuvvetlerin göstericilere ateş açması üzerine 12 kişinin öldüğünü bildirmişti.

Suriye’de bir haftadan uzun süredir devam eden hükümet karşıtı gösterilerde şu ana kadar çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Gösteriler önce, Dara kentinde başlamış, Cuma günü de Lazkiye ve başkent Şam’a sıçramıştı.

En kanlı gösterilerin yaşandığı Lazkiye, Sünni ve Alevilerin birlikte yaşadığı bir kent. Ancak Associated Press haber ajansı, gösterilere her iki taraftan katılanlar olduğunu bildiriyor. Göstericiler, Dara’daki protesto eylemlerinde olduğu gibi daha fazla siyasi örgürlük ve yolsuzluklara son verilmesini istiyor.

Bu arada, Devlet Başkanı Esad Baas Partisi’nin iktidara geldiği 1963’ten beri süren olağanüstü hal uygulamasının kalkacağını söyledi. Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği konusunda bir açıklama yapılmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 16 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:19 0:00
XS
SM
MD
LG