Erişilebilirlik

Lazer Teknolojisinin Mucidi Öldü


Amerikalı fizikçi Charles Town 1955 yılında icadı olan ilk lazer cihazını gösterirken

1951 yılında Columbia Üniversitesi’nde lazer fikrini ortaya atan Charles Townes, üç yıl sonra bir grup doktora öğrencisiyle birlikte ilk lazer cihazını geliştirmişti

Elektromanyetik dalgaları üzerine yaptığı araştırmalar sonucu lazeri bulan Amerikalı fizikçi Charles Townes, 99 yaşında hayatını kaybetti.

1951 yılında Columbia Üniversitesi’nde araştırmacı olarak çalıştığı yıllarda lazer geliştirme üzerine teoriler üreten Townes, üç yıl sonra bir grup doktora öğrencisiyle birlikte ilk lazer cihazını geliştirmeyi başardı.

Townes ve ekibinin geliştirdiği teknoloji, CD çalarlardan, göz ameliyatlarına, çeliği kesmeye ve astronomiye kadar birçok farklı alanda yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Buluşu sayesinde Townes 1964 yılında Nobel ödülünü konu ile ilgili teorik araştırmalar yapan Rus bilimciler Nikolai Basov ve Aleksandr Prokhorov ile paylaştı.

Araştırma hayatına İkinci Dünya Savaşı sırasında dünyaca ünlü Bell Laboratuarlarında başlayan Charles Townes, radar sistemleri ve navigasyon cihazlarının tasarımlarını yaptı. Çok dindar bir kişi olarak bilinen Nobel ödüllü bilimci, bilim ve dinin ortak yönleri üzerine yazdığı makaleler nedeniyle de 2005 yılında Templeton Ödülüne layık görülmüştü.

XS
SM
MD
LG