Erişilebilirlik

Lavrov Washington’a Geliyor


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov görüşmelerde bulunmak üzere Washington’a geliyor. Lavrov, Çarşamba günü Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşecek. Görüşmede Suriye, Ukrayna ve diğer konuların gündeme gelmesi bekleniyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanı, Suriye konusunda şiddeti azaltma çabalarını görüşmek, Suriye halkına insani yardım sağlamak ve siyasi çözüm için zemin hazırlamak istiyor” denildi.

Lavrov’un ziyareti tam da Savunma Bakanı Jim Mattis’in Amerika’nın Rusya’nın çatışmasızlık bölgeleri oluşturma planını yakından izleyeceği yolundaki açıklamasının ardından geldi.

Mattis, Pazartesi günü yaptığı açıklamada “şeytan ayrıntılarda gizlidir demiş, önerinin yürütülebilir olup-olmadığına bakacağız” demişti.

Rusya, Türkiye ve İran Suriye’de çatışmazlık bölgeleri oluşturma konusunda uzlaşmaya varmıştı.

Öneri, IŞİD ile bağlantısı olmayan muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde çatışmaların azaltılmasını amaçlıyor.

Planla ilgili imza Kazakistan’ın başkenti Astana’da atılmıştı. Amerika toplantıda üst düzey yetkili bulundurmasına rağmen uzlaşmaya imza atmamıştı.

Anlaşma Cuma gecesi uygulanmaya başlandı. Rusya bölgelerin Amerika liderliğindeki koalisyon uçaklarına kapalı olduğunu kaydetmişti.

Birleşmiş Milletler de Astana sürecinden farklı olarak Suriye’de barış için çabalıyor.

Birleşmiş Milletler Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura, Astana’da kabul edilen çatışmasızlık bölgeleri planının uygulanmasını ve bunun da Birleşmiş Milletler liderliğinde 16 Mayıs’ta Cenevre’de başlayacak Şam ile muhalifler arasındaki görüşmelere olumlu etkisinin olmasını umduğunu kaydetti.

XS
SM
MD
LG