Erişilebilirlik

Lavrov ve Le Drian Suriye'yi Konuştu


Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Eylül ayında Moskova'yi ziyaret ederek Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmüştü.

Suriye'de IŞİD'in yenilmesinde en büyük rolün kime ait olduğu konusunda Rusya Savunma Bakanlığı ile Fransa Dışişleri Bakanı arasında yaşanan karşılıklı söz düellosunun ardından Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves le Drian ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşme talebinin Paris'ten geldiği belirtilerek, "Bakanlar son derece geniş bir yelpaze içeren ikili konularda aynı çizgide olup-olmadıklarını gözden geçirdiler. İki bakan, siyasi temasların gündeminin planlanmasını da görüştüler. Ele alınan uluslararası sorunlar arasında, en önemli yeri Suriye aldı ve Suriye'deki durumun geliştirilmesi konusuna özel önem verildi" denildi.

Fransa Dışişleri kaynakları ise görüşmenin içeriği hakkında açıklama yapmadı.

İki bakanın görüşmesi, geçtiğimiz hafta Fransa Dışişleri ile Rusya Savunma Bakanlığı arasındaki "Suriye zaferi kimin eseri" atışmasından sonra geldi.

Geçtiğimiz çarşamba günü BFM TV haber kanalına konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves le Drian, Rusya'yı "IŞİD'e karşı elde edilen zaferi kendilerine mal etmekle" suçlamış, bu zaferde belirleyici gücün koalisyon güçleri olduğunu dile getirmişti.

Le Drian'a yanıt, Rusya Savunma Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık'tan "IŞİD'in bugün Suriye topraklarında yenilmesi, birinci planda, Rus hava kuvvetlerinin destek verdiği Suriye rejiminin ve ordusunun gücüyle olmuştur" açıklaması yapıldı.

Rus Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova ise Faceook hesabından sert ifadeler kullanarak, "Beyler durun artık! Sizin başarılarınız Irak, Libya ve Afganistan'dır. Siz onlarla övünün" dedi.

XS
SM
MD
LG