Erişilebilirlik

Las Vegas Saldırganıyla İlgili Soruşturma Sürüyor


Las Vegas’ta Stephen Paddock adlı silahlı saldırganın Mandalay Bay otelinin 32’inci katından bir konsere ateş açarak en az 58 kişinin ölümüne neden olduğu olayla ilgili soruşturma sürüyor. Polis, soruşturmada peşinde olduğu otomobili buldu.

Las Vegas polisi yaptığı açıklamada, Paddock’ın kız arkadaşı Marilou Danley ile paylaştığı Reno’daki evinde arama yaptıkları sırada Hyundai Tucson marka aracı bulduklarını belirtti. Ancak aracın dün mü yoksa daha önceki bir günde mi bulunduğu konusunda net bilgi verilmedi.

Bir federal yetkili, Paddock’ın bombalı araçla dahil ilave saldırılar düzenleme planlarının olup-olmadığının araştırıldığını kaydetti.

Yetkililer, Paddock’ın aracında 1600 mermi, patlayıcı yapımında kullanılabilen gübre ve diğer patlayıcı maddeler bulunduğunu açıklamıştı.

Bu arada Las Vegas’daki saldırının kurbanları ve aileleri için açılan yardım hesabında toplanan paranın 9,5 milyon dolara ulaştığı ve muhtemelen artmaya devam edeceği kaydedildi.

Medyada yer alan haberlere göre yetkililer, ABD tarihindeki en kanlı silahlı saldırı öncesinde Paddock’ın Las Vegas ve Chicago’daki başka müzik festivallerini gören odalar tuttuğunu açıkladı.

Paddock’un Ağustos ayında her yıl yüz binlerce ziyaretçinin geldiği Lollapalooze müzik festivalini gören iki oda tuttuğu ama odalara gelmediği belirtildi. Paddock’ın o haftasonu Chicago’da olup-olmadığı da bilinmiyor.

Ayrıca, katliamın yaşandığı Pazar günkü country müzik festivalinden bir hafta önce, yine Las Vegas’ta Life is Beautiful adlı alternatif müzik festivalini gören bir odada Paddock adına yer ayırtıldığı kaydedildi.

Mandalay Bay otelinin çalışanları, Paddock’ın Route 91 Harvest müzik festivalini iyi gören üst katlardan bir odayı özellikle istediğini söylediler.

Öte yandan saldırı sırasında görev başında değilken hayatını kaybeden 34 yaşındaki polis memuru Charleston Hartfield için dün gece mum ışıklarıyla bir anma töreni düzenlendi. Törene Hartfield’in polis arkadaşları dahil yüzlerce kişi katıldı.

Clark ilçesi polis müdürü Joseph Lombardo, olası suç ortaklarını bulmak için Paddock’ı tanıyan her kim varsa konuşmasının kritik önem taşıdığını söyledi.

Öte yandan, saldırıda önce 500’ün üzerinde olduğu açıklanan yaralı sayısı 489’a düşürüldü. Lombardo, bazı yaralıların yanlışlıkla iki kez sayılmasının sayının daha yüksek görünmesine neden olduğunu belirtti.

Kız arkadaşı Danley, FBI yetkililerine ifadesinde, Paddock’ın planlarına dair hiçbir işaret vermediğini, akli dengesinde bir değişim olduğuna dair de bir sinyal almadığını söyledi.

Bu arada güçlü silah lobisi kuruluşu Ulusal Silah Birliği NRA’dan nadir görülen bir açıklama geldi. NRA, yarı otomatik silahları otomatiğe çevirmede kullanılan cihazlara sınırlamalar getirilmesini desteklediğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG