Erişilebilirlik

Las Vegas Saldırganının Babası Banka Soyguncusu Çıktı


ABD’de Nevada eyaleti polisi, Las Vegas saldırganının konserdeki kalabalığa ateş açarken bulunduğu otel odasında 23 ateşli silah buldu. ABD tarihinde ateşli silahlarla girişilen en kanlı saldırıyı düzenleyerek, 59 kişinin ölümüne, 527 kişinin yaralanmasına neden olan 64 yaşındaki Stephen Paddock’un Mesquite kentindeki evinde de 19 silah daha ortaya çıkarıldı.

Paddock’un Mandalay Bay otelinin 32’inci katından ‘country’ müzik yıldızı Jason Aldean’ı izlemek için toplanan 22 bin kişilik kalabalığa neden ateş açtığı ise henüz tespit edilemedi.

Yerel polis yetkilileri, Paddock’un geçmişini araştırdıklarını ve her bir ipucunun izini sürdüklerini belirtti.

Polis, Paddock’un tek başına hareket ettiğini ve Las Vegas’a yönelik başka bilinen bir tehdidin olmadığına inanıyor.

Las Vegas Polis Şefi Joseph Lombardo önceki basın toplantısında, “Bu aşamada bir psikopatın zihnine giremiyorum” demişti.

Aile şok oldu

Paddock’ın erkek kardeşi Eric, yaşananlardan “büyük şaşkınlık ve dehşete düştüklerini” söyledi.

Eric Paddock, kardeşinin varlıklı bir kişi olduğunu, siyasi ya da dini bakımdan bilinen bir bağlılığı, beyazların üstünlüğünü savunanlarla bir bağı ve akli sorun geçmişi bulunmadığını belirtti.

Eric, “Otomatik silahları nasıl edindi? Mesquite’de bir evde yaşıyordu, Las Vegas’a kumar oynamaya giderdi” diye konuştu.

Babalarının da banka soyguncusu olduğunu ve bir dönem FBI’ın en çok arananlar listesinde bulunduğunu anlatan Eric, ancak onunla hiçbir temaslarının olmadığını kaydetti.

Las Vegas’taki saldırının sorumluluğunu önce IŞİD üstlenmiş, saldırganın aylar önce İslam dinine geçtiğini ve örgütün “askerlerinden biri” olduğunu iddia etmişti ancak FBI, Paddock’ın uluslararası bir terör grubuyla bağına dair bir kanıt bulunmadığını belirtiyor.

XS
SM
MD
LG