Erişilebilirlik

Lakhdar Brahimi Şam'da


Lakhdar Brahimi, the U.N.-Arab League envoy to Syria, left, meets with Syrian Foreign Minister Walid Moallem, right, in Damascus, Syria, September 13, 2012.
Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin yeni Suriye temsilcisi Lakhdar Brahimi, göreve getirildiğinden bu yana ilk kez Şam’a resmi ziyarette bulundu.

Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüşmeye hazırlanan Brahimi bugün üst düzey Suriyeli yetkililer, BM görevlileri, Kızılhaç yetkilileri, Rusya ve Çin temsilcileriyle görüştü. Brahimi Esad’ın yanısıra, muhalefet grubu ve Avrupa Birliği heyetiyle de bir araya gelecek.

Brahimi dün Suriye’deki durumun daha da kötüleştiğini ve krizi yumuşatmanın neredeyse imkansız hale geldiğini söylemişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Ukrayna’nın Yalta kentindeki uluslararası bir konferansta Rusya ve Çin’i eleştirdi, iki ülkenin de Suriye’yi anlamlı görüşmelerin içine zorlaması gerektiğini savundu.

Erdoğan Esad rejiminin “kaçınılmaz sona” yaklaştığını savundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Rusya ve Çin’in yaptırımları veto etmesinden dolayı Suriye konusunda ortak bir karara varamıyor.

Amerika ise Suriye’ye askeri müdahaleye yanaşmazken, Suriye muhalefeti birlik içinde hareket edemiyor.
XS
SM
MD
LG