Erişilebilirlik

Lakhdar Brahimi Şam'da Suriye Dışişleri Bakanı Muallim'le Görüştü


Esad rejimi, uluslararası temsilci Lakhdar Brahimi’nin Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le yürüttüğü görüşmenin “ciddi ve yapıcı” olduğunu bildirdi.

Resmi SANA haber ajansına göre Brahimi ve Muallim, 19 aydır şiddet olaylarının devam ettiği ülkede şiddete son verme ve buna bağlı olarak kapsamlı diyalog başlatmanın yolları konularını görüştü. Ajans, Şam hükümetinin koşulları hakkında bilgi vermezken, devletin krize her türlü “dış müdahaleye” karşı olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye temsilcisi Brahimi’nin Şam ziyareti sırasında Devlet Başkanı Beşar Esad’la da bir araya gelmesi bekleniyor.

Özel temsilci, Suriye ordusu ve isyancıları Kurban Bayramı sırasında ateşkese ikna etmeye çalışıyor. Dün BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi Kurban Bayramı’nda taraflara ateşkes çağrısında bulunmuştu. Bu çağrılara Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

Ateşkesle, daha büyük bir uzlaşma ve siyasi geçiş sürecinin önünün açılması planlanıyor.
Öte yandan bugün isyancılar ve güvenlik kuvvetleri arasında yeni çatışmalar çıktı.
Fransız Haber Ajansı, kuzeydeki Maaret el Numan yakınlarındaki askeri üs çevresinde çatışmalar yaşandığını bildirdi.

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlem adlı muhalefet örgütü, bugünkü çatışmalarda en az 70 kişinin öldüğünü bildirdi.
XS
SM
MD
LG