Erişilebilirlik

Lagarde Yeniden IMF Başkanlığı'na Aday


Christine Lagarde, France 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, "Evet IMF Başkanlığı’na ikinci kez adayım. Sürecin başından beri Fransa, Amerika, İngiltere, Almanya, Çin ve Güney Kore'nin desteğini alma onuruna eriştiğimi de belirtmek isterim," dedi.

Sarkozy hükümetinin Ekonomi Bakanlığı’nı başarıyla yürüten Christine Lagarde, sosyalist IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn'ın 2011 yılında hakkındaki seks skandalının ardından istifa etmesiyle IMF Başkanlığı’na getirildi.

Görev süresi 5 Temmuz'da dolacak olan Lagarde, adaylık süreci açılır-açılmaz yeniden aday olduğunu duyururken, henüz hiç bir isim başvuruda bulunmadı.

Ekonomi yönetimindeki başarısına ve güçlü kariyerine rağmen, Fransa'da hakkında açılan Tapie Davası, IMF'nin ilk kadın başkanının adaylığını tehlikeye sokabilir. Fransız yargısı, Adidas'ın satışına ilişkin uzun yıllar süren bir davayı "özel bir tahkim heyeti" kurarak çözen ve devlet kasasından işadamı Bernard Tapie'ye 400 milyon Euro verilmesini kararlaştıran dönemin Ekonomi Bakanı Lagarde hakkında soruşturma başlattı.

Adaylığı söz konusu olan Lagarde ise derhal bu kararı temyize götürdü. IMF yönetimi de davaya ilişkin olarak "Tümüyle Başkan Lagarde'ın arkasında olduklarını ve halen masum olan Lagarde'ın başkan olarak görevde kalmasının sorun yaratmadığını" açıkladı.

Fransa Başbakanı Manuel Valls ve Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da, "Fransa'nın tümüyle Christine Lagarde'a güvendiğini" açıklayarak destek verdi. Fabius, "Lagarde görevini mükemmel şekilde yerine getirdi. Eğer yeniden seçilirse çok mutlu olacağız," dedi.

Lagarde'ın adaylığı için, başkan adayı çıkarmak isteyen gelişmekte olan ülkeleri de ikna etmesi gerekiyor.

XS
SM
MD
LG