Erişilebilirlik

Türkiye Oyunu Kullandı Sonuçlar Bekleniyor


Türkiye'de yerel seçimler için oy verme süresi sona erdi. Şimdi gözler sandıklardan çıkacak sonuçlarda.

Liderler, seçim kampanyası sürecindeki gergin polemiklerin ardından sandık başında oylarını kullanırken olumlu mesajlar verdiler.

Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, son iki gündür ilçe mitingleri de düzenlediği İstanbul’da eşi Emine Erdoğan ile birlikte Üsküdar ilçesindeki Saffet Çebi Ortaokulu’nda oyunu 3300 numaralı sandıkta kullandı.

Erdoğan, “Türkiye genelinde 56 milyon seçmenin kayıtlarda olduğu bir seçime gidiyoruz. Öncelikle sabah iyi başlayan ama daha sonra Malatya'daki olay gerçekten bizleri üzdü. Böyle bir durumun olmaması gerekirdi. Ne yazık ki iki vatandaşımızın ölümü Cumhurbaşkanı olarak beni ciddi manada üzmüştür. Aynı şekilde arkadaşlarımı. Tabi bu konuda şu anda Adalet Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız yargı süreci olarak da gerekli bütün araştırmaları, soruşturmaları yapıyorlar. Ben bu iki arkadaşımıza rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Fakat bu durumun tabi partiler arası bir adeta sorgulamaya, partiler arası bir bu noktada yargılamaya götürülmesini doğru bulmuyorum. Bu tür durumlarda özellikle dudaklarımızın arasından çıkacak sözler çok büyük önem taşıyor. Temennim odur ki, seçimler bittiği ana kadar herhangi bir durumun olmamasıdır. Arkadaşlarımdan aldığım bilgilerle de şu ana kadar da iyi gidiyor” dedi.

Erdoğan’ın oyunu kullandığı okulun önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Okulun bahçesindeki güvenlik bariyerlerinde Erdoğan’ın gelmesini bekleyen birkaç yüz kişi Cumhurbaşkanı’na tezahürat yaptı. Girişte onlara el sallayan Cumhurbaşkanı daha sonra eşiyle birlikte vatandaşları selamladı, fotoğraf çektirdi ve çocuklara oyuncak dağıttı.

Erdoğan İstanbul'da Oyunu Kullandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

Cumhurbaşkanı’ndan yaklaşık yarım saat önce oy kullanmak üzere aynı okula gelen Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da eşi Esra Erdoğan Albayrak’la birlikte vatandaşlarla fotoğraf çektirdi ve sohbet etti.

Erdoğan’a oy kullanımı sırasında, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak eşlik etti.

“Martın sonu bahar olur diyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte 4202 numaralı sandıkta oyunu Ankara’da Çukurambar semtindeki Arjantin İlköğretim Okulu’nda kullandı. Okuldaki seçmenlerce yoğun ilgiyle karşılandığı gözlemlenen Kılıçdaroğlu, oyunu kullandıktan sonra yerel seçim sloganı “Martın sonu bahar”ı anımsatarak mesaj verdi. Kılıçdaroğlu, “Oyumuzu kullandık. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah olumsuz hiçbir olay olmadan vatandaşlarımız tercihlerini yapacaklardır. İnşallah martın sonu bahar olur diyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu’na, CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Mansur Yavaş ve Çankaya Belediye Başkan adayı Alper Taşdelen de eşlik etti.

Kılıçdaroğlu Ankara'da Oyunu Kullandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:35 0:00

“Olgunluk ve huzur içerisinde bir seçim tamamlanmış oldu”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’da Anıttepe Ortaokulu’nda 1326 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Bahçeli, oyunu kullandıktan sonraki açıklamasında, “Yoğun bir çalışma döneminden sonra bütün siyasi kuruluşlar elden gelen çabayı gösterdiler. Olgunluk ve huzur içerisinde bir seçim tamamlanmış oldu. Bugün akşama, sonuçlar alınıncaya kadar bu huzurun, güvenin devam edeceği inancıyla herkese sevgi ve saygılar sunuyorum, başarılar diliyorum” diye konuştu.

Bahçeli’ye, Ankara’da büyükşehir belediye başkanlığı ve Çankaya ilçesi belediye başkanlığı için MHP’nin aday göstermemesi dolayısıyla “İlk kez MHP dışında bir partiye mi oy verdiniz?” sorusu yöneltildi. Bu soru üzerine Bahçeli, “Cumhur İttifakı'na oy verdim” yanıtını verdi.

“Türkiye iyi olacak, iyi bir sonuç çıkacak”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, İstanbul’da Beylerbeyi Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde 2132 numaralı sandıkta kullandı. Akşener, burada vatandaşlar ve Millet İttifakı olarak işbirliği yaptıkları CHP’nin Üsküdar Belediye Başkanlığı adayı Ahmet Kılıç ile sohbet etti.

Akşener, oyunu kullandıktan sonra “Uzunca ve hareketli bir seçim kampanyası dönemi geçirdik. Bütün adaylarımıza başarılar diliyorum. Bu seçimin Türkiye’ye hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum. Türkiye iyi olacak. Üsküdar iyi olacak. İstanbul iyi olacak” açıklaması yaptı. Akşener, “Sizce sandıktan ne çıkacak?” sorusu üzerine “İyi bir sonuç çıkacak” yanıtını verdi.

Bu arada 31 Mart Mahalli Seçimleri, 25 Ekim 2017’de kurulmuş olan İyi Parti’nin katıldığı ilk yerel seçimler oldu.

“Diyarbakır’da kayyumların gidişini izleyeceğim”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise, İstanbul’da Bakırköy semtinde Murat Kölük İlköğretim Okulu’nda 1329 numaralı sandıkta oyunu kullandı.

Buldan, burada yaptığı açıklamada, başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olmak üzere HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 2014 yılında kazandığı ancak sonrasında İçişleri Bakanlığı’nın kayyum atadığı belediye yönetimlerini hatırlattı. Buldan, “Türkiye halklarına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Umuyorum barışa özgürlüklere ve eşitliğe katkı sunacaktır bugün kullandığımız oylar. Çok yoğun bir seçim temposundan çıktık, çok yoğun bir çalışma sürecini bitirdik. Her şeyi yaptık aslında. Türkiye’nin geleceği ve yarınları için çok şey söyledik. Ama hiçbir TV kanalının bizim çalışmalarımızı vermemesi, çıkarılan engeller, seçmenlerimizle buluşmamız yansımamış olabilir. Her gün miting meydanlarında HDP’ye atılan iftiraları, bize karşı söylenen yalanları ve bize karşı yaratılan farklı bir algıyı yıkmak açısından halkımıza çok şey söyledik. Ben inanıyorum ki halkımız da sandık başında görevini yapacak. Şimdi oyumu kullandım direkt Diyarbakır’a geçeceğim. Çünkü kayyumların gidişini Diyarbakır’dan izlemek bana büyük bir zevk verecek” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli da, İstanbul’da Yeşilköy semtinde Halil Vedat Fıratlı İlköğretim Okulu’nda oyunu kullandı.

Seçim sonuçlarını Ankara’da parti genel merkezinde takip edecek olan Temelli, “Türkiye halklarına, emekçilere, kadınlara, gençlere, herkese; bu ülkede mağdur olmuş herkese hayırlı olsun. Rüzgar erken geldi. Bir demokrasi rüzgarı, bir barış rüzgarı esiyor. İnanıyoruz ki Türkiye’de bu seçimler her şeyden önce siyasetin dilini üslubunu değiştirecek. Siyasetin dilini ayrımcılıktan nefret söyleminden kurtaracak ve Türkiye'de yeni yaşama, bu yeni yaşamı umut edenlere değişim rüzgarı estirecek. İnanıyoruz ki yarından itibaren Türkiye’de demokrasi adına, barış adına önemli değişiklikler yaşayacağız. Bugün burada vatandaşlık vazifemizi yaptık” diye konuştu.

“Düşmanlar arasında rakipler arasında siyasi rekabet var”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da, eşi Ayşe Yasemin Karamollaoğlu’yla birlikte oyunu Ankara Çankaya Lisesi’nde bulunan 1075 No’lu sandıkta kullandı.

Karamollaoğlu, seçimlerde düşmanlar arasında değil rakipler arasında siyasi rekabet olduğunun farkına varılması gerektiğini belirterek, tüm taraflara sükunet çağrısında bulundu. Karamollaoğlu, “Bu memleket hepimizin. Farklı kanaatlerimiz, düşüncelerimiz olabilir. Keşke olmasaydı diyoruz. Ama iş işten geçti. Maalesef hadise oldu. Hükümetten, özellikle de Sayın Cumhurbaşkanından ve yetkililerden ricam, hadisenin üstü örtülmemesi gerektiğine inandığımı söylemek istiyorum” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG