Erişilebilirlik

Kızıl Meydan'da Gösteri Önlendi


Rus polisi, izinsiz hükümet karşıtı gösteriyi önlemek için Kızıl Meydan yakınlarında 55 muhalefet yandaşını gözaltına aldığını bildirdi.

Muhalefet, yandaşlarını protesto hareketinin simgesi olan beyaz kurdeleler takarak Kremlin dışındaki meydanın çevresinde yürümeye çağırmıştı.

Ancak polis gösteriyi önlemek için meydanı kapattı ve çevre yollara girişi engelledi.

Muhalif eylemciler hükümeti toplanma özgürlüğü haklarını ihlal etmekle suçluyor.

Geçtiğimiz aylarda onbinlerce kişi parlamento ve Vladimir Putin’in seçildiği cumhurbaşkanlığı seçimlerini büyük çapta hile karıştığı iddiasıyla protesto etti.

4 Mart’ta yapılan seçimde oyların yüzde 64’ünü alan Başbakan Vladimir Putin yeniden devlet başkanı olmuştu.

Putin’in Birleşik Rusya partisi ise, geçen Aralık’ta yapılan parlamento seçimlerinde 450 üyeli mecliste 238 sandalye kazanmıştı.

Muhalefet, ifade özgürlüğü ve yasalarda gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra hem parlamento hem de devlet başkanlığı seçimlerinin yenilenmesini istiyor.

Muhalefet liderleri 1 Mayıs’ta 1 milyon kişi ile Moskova’ya yürümeyi planlıyor.

2000 ve 2008 yılları arasında iki dönem devlet başkanlığı yapan Putin, Rus anayasası arka arkaya iki dönemden fazla görevde kalmasına izin vermediği için Medvedev’i koltuğuna oturtmuş kendisi de başbakan olmuştu.

Yasalar Putin’in en az bir dönem ara verdikten sonra yeniden cumhurbaşkanlığına aday olmasına izin veriyor. Bu arada devlet başkanlığı süresi 4 yıldan 6 yıla çıkarıldığından, 59 yaşındaki Putin’in, altışar yıldan iki dönem daha görev yaparak 2024’e kadar iktidarda kalması mümkün.

XS
SM
MD
LG