Erişilebilirlik

Kuzey ve Güney Kore Arasında Gerginlik Tırmanıyor


Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un ve kızkardeşi Kim Yo Jong

Kuzey Kore ordusu, Güney Kore ile sınır bölgesinde bulunan bir irtibat ofisini havaya uçurdu. Olay iki ülke arasındaki sınır bölgesinde, Kaesong şehri yakınlarında yaşandı. Patlamanın ardından gökyüzüne siyah dumanların yükseldiği görüldü.

Kuzey Kore, son olarak Güney Kore’ye yönelik askeri harekat tehdidinde bulunmuştu. İki ülke arasında gerginlik, son günlerde Güney Koreli bir eylemci grubun, Kuzey’e balonlarla broşürler göndermesiyle yeniden yükseldi. Bu, Güney’deki eylemciler tarafından Kuzey Kore’ye broşüler yollamak için yıllardır kullanılan bir yöntem olarak biliniyor.

Güney Kore medyası, yetkililerin irtibat ofisinin Kuzey Kore tarafından havaya uçurulduğu bilgisini doğruladığının haberini verdi.

Havaya uçurulan irtibat ofisi, 2018 yılında iki ülke arasındaki tansiyonun düşürülmesi ve diyaloğu sağlamak amacıyla açılmıştı.

İrtibat ofisi faal iken her iki taraftan da onlarca yetkili burada görev almış, Güney’den yetkililer Kuzey’e seyahatler gerçekleştirmişti. Ofis, Corona virüsü salgınının başlamasından bu yana salgın önlemleri kapsamında kullanılmıyordu.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un kızkardeşi Kim Yo Jong, son günlerde yaptığı açıklamalarla, Güney Kore’ye yönelik askeri harekat tehdidinde bulunmuştu. Bugün sabah saatlerinde de Kuzey Kore yönetimi iki ülke arasında silahsızlandırılmış bölgeye asker gönderme niyetini ortaya koydu.

Kuzey Kore ordusu tarafından bu sabah yapılan açıklamada, askerlerin tampon bölgeye gönderilmesi konusunda hazırlıklar yapıldığı ve buna ilişkin harekat planı üzerinde çalışıldığı belirtildi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü Choi Hyun-soo da yaptığı açıklamada, durumu son derece ciddiye aldıklarını ve herhangi bir girişime yanıt vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

XS
SM
MD
LG