Erişilebilirlik

Kuzey Kore’ye Karşı Dayanışma


TOKYO — Japonya ve Güney Kore liderleri, üçüncü nükleer denemesini yapan Kuzey Kore’ye karşı daha sert yaptırımların devreye sokulması için birlikte çalışma sözü verdi.

Japonya başbakanı ve Güney Kore cumhurbaşkanı, geçtiğimiz Aralık ayında Tokyo’da Shinzo Abe’nin yeniden iktidara gelmesinden beri ilk kez telefonda konuştular.

Japon yetkililer, Başbakan Abe ve Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak arasındaki telefon görüşmesinin 20 dakika sürdüğünü söyledi. Yetkililer ayrıca, iki liderin Kuzey Kore’yle ilgili adımlarda Washington ile yakın temasta olunması konusunda görüş birliğinde olduğunu da vurguladı.

Tokyo ve Seul arasındaki ilişkiler, Güney Kore’de Dokdo ve Japonya’da Takeshima olarak bilinen ada üzerindeki anlaşmazlık yüzünden gergindi.

Buarada, Güney Kore’de cumhurbaşkanlığı görevini yeni seçilen Park Geun-hye’nin 25 Şubat’ta Lee’den devralması bekleniyor.

Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, parlamentoda yaptığı bir konuşmada Kuzey Kore’nin nükleer denemelerine devam etmesinden endişe duyduğunu belirtti.

Japon bakan, Kuzey Kore’nin gelecek planlarıyla ilgili bilgi toplama çabalarının devam ettiğini ve ülkedeki hareketliliği izlediklerini sözlerine ekledi.

Kishda, Pyongyang’ı nükleer faaliyetlerinden caydırmak için Çin’le işbirliğinin önemi de vurguladı.

Kuzey Kore’nin en önemli müttefiki ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki savunucusu Çin’in, Pyongyang’ın son nükleer denemesinden sonra Kuzey Kore’ye karşı yaptırımlar üzerindeki vetosunu kaldırması bekleniyor.
XS
SM
MD
LG