Erişilebilirlik

Kuzey Kore’nin Füzesi Neden Denize Düştü?


Pyonyang hükümeti füze denemesinin neden başarısızlıkla sonuçlandığını belirlemeye çalışıyor.

UNHA-3 adlı uzun menzilli füze atıldıktan bir dakika sonra süre sonra zararsız bir şekilde Güney Kore açıklarında Sarı Deniz’e düştü.

Kuzey Koreli yetkililer füzenin Dünya yörüngesine bir meteoroloji uydusu götürdüğünü öne sürüyordu. Komşu ülkelere göre ise, Kuzey Kore, uzay araştırması kisvesi altında nükleer savaş başlığı taşıyabilecek kapasitede kıtalararası füze geliştirmeye çalışıyor.

Üç kademeli füzenin ilk denemesinin başarısızlıkla sonuçlanması hem rejim hem de lideri Kim Jong Un için büyük hayal kırıklığı oldu. Üzüntünün bir nedeni denemenin şimdiki liderin dedesi ülkenin kurucusu Kim Jong İl’in 100. Doğum yıldönümünde yapılmasıydı.

Denemeyi radarla izleyen batılı uzmanlara göre füzenin düşmesinin nedeni birinci kademe araçtan ayrılırken ikinci kademesin ateş almaması.

Japon yetkililer ise füzenin bir dakika kadar uçtuğunu ve 120 kilometre irtifada dörde parçalandığını açıkladı.

Amerika ve Güney Kore donanmalarının kıyıdan 165 kilometre açığa düşen roketin parçalarını denizden çıkarmaya çalışmaları bekleniyor.

Kuzey Kore, 1998 ve 2009 yıllarında iki kez Dünya yörüngesine uydu yerleştirmeye çalışmış ancak ikincisi 40 saniye olmak üzere iki uçuş da başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Pyongyang hükümeti, buna rağmen uçuşlardan birinin başarılı olduğunu ve Dünya yörüngesine yerleştirilen uydudan askeri müzik ve marşlar yayınlandığını öne sürüyor.

Bu nedenle Kuzey Kore’nin füzenin düştüğünü resmen doğrulaması hem komşuları hem de Batı ülkeleri için sürpriz oldu.

XS
SM
MD
LG