Erişilebilirlik

Kuzey Kore’den Çöken Bina İçin Özür


Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un

Kuzey Kore’de devlete ait resmi haber ajansı, çok nadir bir adıma imza atarak, başkent Pyongyang’da 23 katlı bir binanın geçtiğimiz günlerde çöktüğünü duyurdu

Kuzey Kore’de devlete ait resmi haber ajansı, çok nadir bir adıma imza atarak, başkent Pyongyang’da 23 katlı bir binanın geçtiğimiz günlerde çöktüğünü duyurdu.

Yayınlanan haberde Kuzey Kore yönetimi adına bir de özür metnine yer verilmesi, bugüne dek ülkede yaşanan olumsuzluklarla ilgili sorumluluk kabul etmeyen Pyongyang yönetimi için nadir bir adım olarak niteleniyor.

Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), inşaat halindeki 23 katlı binada hali hazırda en az 100 ailenin yaşadığını bildirdi. Ancak haberde, olayda kaç kişinin hayatını kaybettiği ve binanın neden çöktüğü gibi detaylara yer verilmedi. Sadece, inşaatın kurallara uygun yapılmadığı, inşaatı denetleyen yetkililerin “sorumsuzca davrandığı” belirtildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Güney Koreli yetkili, henüz inşaatı tamamlanmadan ailelerin binalara taşınmasının Kuzey Kore’de yaygın olduğunu, bu nedenle de yüzlerce kişinin ölmüş olabileceğini iddia etti.

Haberde ayrıca üst düzey Kuzey Koreli yetkililer adına uzun bir özür metnine de yer verildi.
XS
SM
MD
LG