Erişilebilirlik

Kuzey Kore Yeniden Terörü Destekleyen Ülkeler Listesine Giriyor


Başkan Donald Trump, ABD’nin Kuzey Kore’yi “terörü destekleyen ülkeler” listesine yeniden dahil edeceğini açıkladı.

Trump, bu adımla birlikte Pyongyang üzerinde yeni yaptırımların getirilmiş olacağını belirtti. Bunun aslında çok önceden atılması gereken bir adım olduğunu kaydeden Trump, kararın Kuzey Kore üzerinde “azami düzeyde baskı kampanyası” uygulanmasının bir parçası olduğunu vurguladı.

Başkan Trump kabine toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore, dünyayı nükleer yıkımla tehdit etmeye ek olarak, yabancı topraklarda suikastler dahil uluslararısı terör eylemlerine defalarca destek verdi” diye konuştu.

Amerikalı yetkililer, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un ayrı yaşayan üvey kardeşinin bu yıl içerisinde Malezya’daki bir havaalanında öldürülmesini terör eylemi olarak gösterdi.

Kuzey Kore’nin terör listesine dahil edilmesi ABD yönetimi içerisinde aylardır tartışılıyordu. Dışişleri Bakanlığı’ndaki bazı yetkililer, Kuzey Kore’nin teröre destek veren ülkeler listesine yeniden dahil edilmek için gereken yasal standartı karşılamadığını savunuyordu.

Konuyla ilgili iç tartışmaların içerisinde yer alan Amerikalı yetkililer, üvey kardeş Kim Jong Nam’ın öldürülmesinin terör eylemi olup olmadığı konusunda bir görüş ayrılığı olmadığını aktardı. Ancak, avukatlar birden fazla olayın olması gerektiğini belirtirken, Kuzey Kore’de hapis yatan ve Amerika’ya gönderildikten sonra yaşamını yitiren öğrenci Otto Warmbier olayının terör olup olmadığı konusunda anlaşmazlık bulunuyordu.

Kuzey Kore 2008’de söz konusu listeden çıkarılmıştı.

Tillerson'dan açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'yi terör listesine dahil etme kararının, bu ülke üzerinde "baskıyı artırma" çabası kapsamında alındığını belirtti.

Tillerson, kararla Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a, görüşme masasına oturmadığı müddetçe "işlerin daha da kötüye gideceği" mesajının verildiğini söyledi.

Kuzey Kore'nin son füze denemesinin üzerinden yaklaşık iki ay geçtiğine dikkat çeken Tillerson, bunun böyle devam edeceğinden ümitli olduklarını sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG