Erişilebilirlik

Kuzey Kore'nin Tehdidine Trump'tan 'Ek Yaptırım' Yanıtı


Kuzey Kore, Amerika anakarasının tamamına ulaşabilecek güçte balistik füze denemesini başarıyla tamamladığını ilan etti. Pyongyang yönetiminin bu adımı gerilimi artırdı.

Kuzey Kore devlet televizyonu, İşçi Partisi’nin siyasi ve stratejik kararı sonucu, yeni geliştirilen Hwasong-15 füzesinin başarıyla test edildiğini bildirdi.

Kuzey Kore, daha önce geliştirdiği balistik füzelerin de ABD topraklarını vurabileceğini iddia etmişti ancak yeni füzenin bu iddiayı hayata geçirebilme ihtimali hem Kuzey Kore hem de ABD’li yetkililer tarafından doğrulandı.

Pyongyang yönetiminin yeni tip yükseltilmiş balistik füzeyle, ABD kıtasının tamamına ulaşarak vurabilme kapasitesinde olduğu iddia edildi. Hwasong 15'in 'çok büyük ve ağır bir savaş başlığını" ABD'ye ulaştırabileceğini kaydeden yönetim, “böylece devletin nükleer gücünü tamamlamak olan tarihi hedefini gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını” bildirdi.

Kuzey Kore’nin bu kapasitede füzeyi geliştirip geliştiremeyeceği sorgulanırken, Güney Koreli yetkililer bunun birkaç ay içinde gerçekleşmesinin mümkün olduğunu kaydetti.

Uzmanlar Kuzey Kore’nin hedefi belirlemede önemli rol oynayan bu tip füze başlıkları konusundaki teknik yeterliliğini de sorguluyor. ABD topraklarını hedef alabilecek olası saldırılara karşı füze savunma sistemleri devreye giriyor.

Öte yandan Kuzey Kore’den gelen son tehdit ABD ve müttefiklerini, Pyongyang yönetimine karşı baskıları artırmak üzere harekete geçirdi.

Trump son olarak Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile telefonda görüştü ve Twitter hesabından ek yaptırımlar geleceğini açıkladı.

"Az önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Kuzey Kore'nin provokatif eylemleriyle ilgili görüştüm. Bugün Kuzey Kore'ye büyük ek yaptırımlar getirilecek. Bu durumla başa çıkacağız" diye yazdı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada da, "Başkan Trump, ABD'nin, Kuzey Kore rejiminin artan tehditleri karşısında kendimizi ve tüm müttefiklerimizi koruma kararlılığının altını çizdi. Başkan Trump, Kuzey Kore'yi provokasyonlarını sona erdirme ve nükleer silahlardan arınma yoluna dönmeye ikna etmek için Çin'in tüm seçenekleri kullanması gerektiğine işaret etti" ifadeleri yer aldı.

Trump daha önce Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu, halledeceğimiz bir durum" demişti.

Pyongyang en son Eylül ayı ortasında füze denemişti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ilk değerlendirmelerin, fırlatılan füzenin kıtalararası bir balistik füze olduğunu gösterdiğini belirtti.

Pentagon Sözcüsü Albay Robert Manning yaptığı yazılı açıklamada, füzenin 1000 kilometre civarında mesafe katettiğini ve Japonya Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde, Japon Denizi'ne düştüğünü söyledi.

Manning açıklamasında şunları kaydetti:

"Kuzey Amerika Uzay Savunma Komutanlığı (NORAD), Kuzey Kore'den fırlatılan füzenin Kuzey Amerika'ya, topraklarımıza ya da müttefiklerimize bir tehdit oluşturmadığını tespit etti. Bu tehditler karşısında Kore Cumhuriyeti ve Japonya dahil müttefiklerimizi savunmaya kuvvetli bağlılığımız devam ediyor. Kendimizi ve müttefiklerimizi her tür saldırı ya da provokasyona karşı savunmaya hazır olmayı sürdürüyoruz."

Amerikalı bir istihbarat yetkilisi de Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada, ABD'nin bu gelişmeden "şaşırmadığını" belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da Başkan Donald Trump'ın daha füze havadayken konuyla ilgili hemen bilgilendirildiğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG