Erişilebilirlik

Kuzey ve Güney Kore Liderleri Yeniden Sınırda


Kuzey Kore ve Güney Kore Liderleri Yeniden Sınırda
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’la iki ülke arasındaki yoğun güvenlikli sınır bölgesinde bir araya geldi. Güney Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, iki lider Kuzey Kore liderinin Başkan Donald Trump’la olası zirvesine yönelik hazırlıklar konusunu görüştü.

Yetkililer, Moon’un bu görüşmeye ilişkin ayrıntıları yarın açıklayacağını söyledi.

Güney Kore, ABD ve Kuzey Kore arasında 24 saat içerisinde önce iptal edilen ve ardından yeniden olabileceği söylenen 12 Haziran’daki Singapur zirvesiyle ilgili gelişmeleri dikkatle takip ettiğini açıkladı.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kim Eui-kyeom, “Biz Kuzey Kore ve Amerika arasındaki diyalog şansının tamamen bitmediğini ve tekrar canlandığını görüyoruz” dedi.

Başkan Donald Trump da daha iyimser bir tonda açıklama yaptı ve Beyaz Saray’ın zirvenin yeniden planlanması konusunda Kuzey Kore’yle son derece yapıcı görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Twitter’dan yayınladığı mesajında da Trump, ”Zirve 12 Haziran’da, yani aynı tarihte yapılacak gibi görünüyor. Gerekirse daha ileri bir tarih de olabilir” diye yazdı.

Kuzey Kore’den yapılan açıklamada da, Trump’ın Kim'le buluşma planını ortadan kaldırma girişimine karşın kendilerinin zirve konusunda istekli oldukları belirtildi.

Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada Kim Jong Un’la yapılacak görüşmeyi iptal etmiş ve buna gerekçe olarak da Pyongyang'dan yapılan tehdit dolu açıklamaları göstermişti.

Kuzey Koreli diplomat Kim Kye Gwan, Pyonyang’ın son eleştirilerinin Amerika’nın kullandığı sert dile bir tepki olduğunu ancak gelinen noktadaki karşılıklı düşmanca açıklamaların da bu zirvenin ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha göstediğini söyledi.

Kim Kye Gwan, “Başkan Trump’ın daha önceki başkanların cesaret edemediği cesur kararından ve bu hayati zirve konusundaki çabalarından memnuniyet duyuyoruz,” dedi

Beyaz Saray’dan yayınlanan mektupta Başkan Trump, “Orada olmayı istiyordum. Üzülerek belirtiyorum ki son açıklamalarınızdaki büyük öfke ve düşmanlığa dayanarak uzun süredir planladığımız zirveyi gerçekleştirmenin uygunsuz olacağını düşünüyorum” dedi.

Beyaz Saray mektubun bizzat Başkan Trump tarafından kaleme alındığını açıkladı.

Üst düzey yetkililere gore zirvenin iptal edilmesine neden olan diğer etkenler, iletişim eksikliği, bazı sözlerin yerine getirilmemesi ve Kuzey Kore’nin Singapur’daki toplantıyla ile gili gerekli hazırlıkları yaptığının görülememesi oldu.

Son gerekçe de Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son Hui’nin Perşembe günü Başkan Yardımcısı Mike Pence'le ilgili yaptığı sert açıklamalar oldu. Pence Fox Haber televizyonuna verdiği demeçte Kuzey Kore Lideri'ni Libya'nın isyan sonucu öldürülen eski lideri Muammer Kaddafi'ye benzetmişti.

Son Hui, Pence’I “siyasi bir kukla” olarak niteledi ve nükleer karşılık verme ifadeleri kullandı. Trump da buna Amerika’nın nükleer kapasitesinin çok daha güçlü olduğu ve onu kullanmak zorunda kalmamak için dua ettikleri şeklinde yanıt verdi.

Trump ayrıca Kuzey Kore’nin uluslararası topluma katılması konusundaki umudunu dile getirdi ve aksi takdirde en yüksek düzeyde baskı kampanyası ve ambargoların bu ülkeye karşı devam edeceğini söyledi.

Trump’ın mektubu müttefikler açısından da sürpriz oldu. Trump mektup önesinde Güney Kore ve Japonya Başbakanlarını arayıp bilgi vermedi. Beyaz Saray yetkilileri de bunu doğruladı.

Moon zirvenin iptalinden büyük üzüntü duyduğunu ve mümkün olan en kısa sürede Washington ve Pyongyang’ın doğrudan görüşmelere dönmesi uyarısında bulundu.

XS
SM
MD
LG