Erişilebilirlik

Kuzey Kore: ‘Trump Bize Savaş İlan Etti’


Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, ABD’nin Kuzey Kore’ye “savaş ilan ettiğini” söyledi. Ri, Pyongyang’ın tehdide uğraması halinde, bölgedeki Amerikan savaş uçaklarını düşürme dahil karşı eylemler düzenleyeceklerini açıkladı.

Ri, Başkan Donald Trump’ın geçen Cumartesi paylaştığı Twitter mesajına yanıt olarak bu açıklamayı yaptığını kaydetti.

Trump Ri’nin BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasına cevaben paylaştığı mesajda, “Kuzey Kore Dışişleri Bakanı’nın BM’de konuştuğunu duydum. Küçük roket adamın düşüncelerini yansıtırsa, ortada daha fazla olmayacaklar” diye yazmıştı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu sözlerin şu anda ABD başkanlığı koltuğunda oturan birinden geldiği gerçeğini düşündüğümüzde, bu açıkça bir savaş ilanıdır” dedi.

Ri, “Tüm dünya, ülkemize ilk savaş ilan edenin ABD olduğunu net biçimde hatırlamalı. ABD’nin ülkemize savaş ilan etmesi nedeniyle, bizim de karşı eylemler düzenlemeye her türlü hakkımız var. Buna ABD stratejik savaş uçaklarını düşürme hakkı da dahil, ülkemizi hava sahası içerisinde henüz olmasalar bile” diye konuştu.

“Ortada kimin daha fazla olmayacağı sorusu o zaman yanıtını bulacak” dedikten sonra aracına ilerleyen Ri, hemen sonra mikrofonlara geri dönerek bir ilavede bulundu. Ri, Trump’ın savaş ilanı ışığında, Kuzey Kore yüksek yönetiminin operasyonlar masasında her seçeneğin bulunacağını söyledi.

Beyaz Saray: 'Savaş ilan etmedik'

Ri'nin bu sözleri Beyaz Saray sözcüsünün günlük basın brifinginde soruldu. Sözcü Sarah Sanders, "Kuzey Kore'ye savaş ilan etmedik ve açıkçası bu yönde bir tezde bulunmak saçmalık" dedi.

Kuzey Koreli liderlerle Trump arasındaki karşılıklı sert açıklamalarda özellikle son bir hafta içerisinde gerilim yeniden yükseldi.

Trump BM Genel Kurulu’na hitabında, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’u “intihar misyonuna çıkmış bir roket adam” olarak nitelemiş ve Pyongyang rejimini, izlediği yolu değiştirmemesi halinde Kuzey Kore’yi “tamamen yok edecekleri” tehdidinde bulunmuştu.

Kim Jong Un ise daha sonra yaptığı açıklamada, Trump için “bunak” ve “akli dengesi bozuk” gibi sıfatlar kullanmıştı.

Bu arada ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesi tehdidini hayata geçirmesi halinde bunun “şok edici” bir sorumsuzluk olacağını söyledi.

Hindistan’a giderken gazetecilere yaptığı açıklamada Mattis, “Bu, dünyanın sağlığı, istikrarı ve nükleer silahlardan arındırılmasına karşı şok edici bir sorumsuzluk göstergesi olur” dedi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri geçen Cumartesi yaptığı açıklamada, ülkesinin Pasifik Okyanusu üzerinde hidrojen bombası deneyebileceğini söylemişti.

XS
SM
MD
LG