Erişilebilirlik

Kuzey Kore Temsilcisi Beyaz Saray’da


Kim Jong Chol ve Dışişleri Bakanı Pompeo Washington’da görüştüler

Kuzey Kore’nin ABD’yle nükleer silahlardan arınma görüşmelerinin baş müzakerecisi Kim Yong Chol Başkan Donald Trump’la görüşmek üzere Beyaz Saray’a gidiyor. Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders Başkan ve Kuzey Koreli Temsilcinin nükleerden arınma sürecini görüşeceklerini kaydetti.

Kim Yong Chol dün nükleer müzakerelerin yeniden başlatılmasıyla ilgili temaslarda bulunmak üzere Washington’a gelmişti. Kim Jong Chol ve Dışişleri Bakanı Pompeo Washington’da bir otelde görüştüler. Toplantı öncesinde Pompeo, Chol ve ABD’nin Kuzey Kore müzakereleri özel temsilcisi Steve Biegun basın mensuplarına birlikte poz verdiler.

Başkan Donald Trump, bu yıl birçok kez Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’la Singapur’da geçen Haziran ayında yapılan zirvenin ardından ikinci bir zirve istediğini söylemişti. Zirvede varılan nükleerden arınma anlaşmasıyla ilgili çok az ilerleme kaydedilmiş olmasına rağmen Trump ve Kim konuyla ilgili olarak birbirlerine karşılıklı birçok kez mektup göndermişti.

Ancak çok sayıda özel uzman Kuzey Kore’nin nükleer ve füze teknolojisini geliştirmeye devam ettiği yönünde raporlar yazmıştı.

Görüşmeler Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tesislerinin tam listesini vermeyi reddetmesiyle tıkanmıştı.

Kuzey Kore nükleer ve füze denemelerini durdurmadan önce ABD’den sert ekonomik yaptırımları sona erdirmesini ve güvenlik garantileri vermesini istiyor.

Başkan Yardımcısı Mike Pence Çarşamba günü yaptığı açıklamada Trump ve Kim arasındaki diyaloğun umut vaat edici olduğunu söylemiş ancak halen Kuzey Kore tarafından nükleer silahlarını imha etmek konusunda atılacak somut adımları beklediklerini söylemişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un sağ kolu olarak da bilinen Kim Yong Chol, iki ay önce Mike Pompeo'yla New York'ta yapacağı görüşmeyi aniden iptal etmişti. Bundan dolayı Washington, Kuzey Koreli yetkilinin son ziyaretini önceden duyurmamayı tercih etti.

Kim Jong Un, bu yılki Yeni Yıl konuşmasında görüşmelerden ilerleme sağlanmamasından duyduğu hayalkırıklığını dile getirmişti. Geçen hafta Pekin’i ziyaret eden Kuzey Kore lideri, Çin’in Xinhua haber ajansına göre uluslararası toplumun memnuniyetle karşılayacağı sonuçlar almak için ikinci bir zirve yapmayı istediğini söylemişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG