Erişilebilirlik

Kuzey Kore Tehditlere Devam Ediyor


Kuzey Kore lideri saldırı tehditinde bulunduğu Güney Kore adasını gösterirken
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Güney Kore’nin Amerika ile yaptığı yıllık askeri tatbikata karşılık iki ülke sınırındaki bir adaya saldırı tehdidinde bulundu.
Devlet televizyonuna göre Kim Jong Un ön cephedeki birliklere Baeknyeong adasındaki düşman hedeflerini yok etmeye hazır olmaları emri verdi.

Bu, geçen hafta BM’in Kuzey Kore’nin nükleer denemesine karşılık getirdiği yaptırımlardan beri Pyonyang’ın yaptığı bir dizi tehdidin sonuncusu oluyor.

Güney Kore Savunma Bakanlığı sözcüsü Kim Min-seok ise yaptığı açıklamada halihazırda bir saldırı hazırlığı ya da füze denemesi tehdidi algılamadıklarını, Kuzey Kore’nin yalnızca Güney’e psikolojik baskı yapmaya çalıştığını belirtti.

Sözcü Kuzey Kore’nin geçmişte de füze ve nükleer deneme girişimlerinde bulunduğunu ancak şu anda bu tür bir tehdit algılamadıklarını söyledi.

Geçtiğimiz hafta içinde Kuzey Kore tatbikatlar devam ettiği takdirde Amerika’ya önleyici nükleer saldırı ve Güney Kore ile arasındaki 60 yıllık ateşkes anlaşmasını tek taraflı olarak iptal etme tehditlerinde bulunmuştu.

Tatbikat bu hafta planlandığı gibi başlarken Kuzey Kore ateşkes anlaşmasından çekildiğini açıkladı. Ancak BM imzalayıcısı olduğu anlaşmanın tekyanlı iptal edilemeyeceğini bildirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon Pazartesi günü Kuzey Kore’nin tehditlerinin abartılı olduğunu açıkladı. Amerika’nın Kuzey Kore’yi nükleer güç olarak kabul etmediğini belirten Donilon “kötü davranışlarına” karşılık Kuzey Kore’yi hiçbir zaman ödüllendirmeyeceklerini söyledi.

Washington’da Kongre üyeleri ise Kuzey Kore’ye baskı yapmayı sürdürüyor. Pazartesi günü alınan yeni yaptırım kararları Kuzey Kore’nin döviz ticaretinden sorumlu Dış Ticaret Bankası’nı ve 4 üst düzey yetkiliyi hedef alıyor.
XS
SM
MD
LG