Erişilebilirlik

Kuzey Kore Rejimine Yönelik Yaptırımlar


Amerikan hükümetinin görüşünü yansıtan yorum

Amerika ‘nın Silahsızlanma ve Silah Kontrol Özel Danışmanı Robert Einhorn, geçenlerde Kore Cumhuriyetine yaptığı gezide Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton’un 21 Temmuz’da yaptığı açıklamadan sözetti. Clinton, Kuzey Kore Kore’ye karşı yeni Amerikan önlemleriyle mevcut önlemleri güçlendirme planlarını açıklamıştı. Einhorn” Bu önlemler Kuzey Kore halkını hedef almıyor aksine Kuzey Kore hükümetinin istikrar bozucu silahlanma çalışmalarına son verme, nükleer ve füze programlarını finanse eden yasadışı faaliyetlerini durdurma ve yeni kışkırtıcı eylemlerden caydırmayı amaçlıyor” dedi.

Amerika yakında silah ve lüks mal ticaretiyle Kuzey Kore’ye fon sağlayan diğer yasadışı faaliyetlere karışan kişi ve kuruluşları hedef alan yeni önlemleri açıklayacak ve uygulamaya başlayacak. Elde edilen kaynak , BM Güvenlik Konseyinin 1718 ve 1874 sayılı kararlarını ihlal ederek Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarının desteklenmesi ve lüks mal alımının finansmanında kullanılabiliyor.

Einhorn, Amerika’nın , Kuzey Kore’nin silahlanma ve diğer yasadışı faaliyetlerine destek sağlamak için dünya çapında bir ticari şebekeyi yürütmeye devam etmesinden kaygılandığını söyledi. Bu kuruluşların adları verilerek açıklanmasıyla, yeni önlemlerin bunları uluslararası ticari sistemden tecrit etmede daha etkili sonuç vermesi bekleniyor.

BM Güvenlik Konseyinin 1718 ve 1874 sayılı kararları, tüm ülkelerin Kuzey Kore’den silah , füze teknolojisi ve diğer hassas malzeme satın almasını yasaklıyor. Einhorn”Amerika müşteri ve muhtemel müşterilerden bu alımlardan kaçınmasını isteyecek ve Kuzey Kore’nin bu tür faaliyetlerden nakit kazanç sağlamasını önlemek için yasadışı deniz ve hava kargolarının denetlenmesini öngören 1874 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararını etkin biçimde uygulayacaktır “dedi.

Einhorn” Yaptırımların nihai hedefi Kuzey Kore hükümeti üzerindeki baskıyı belirli bir noktaya ulaştırmaktır.Kuzey Kore bu noktada ülke çıkarlarına en iyi kışkırtıcı eylemler sürdürme yerine uluslararası yükümlülüklerini ve Kore yarımadasınının nükleer silahlardan arındırma yolundaki taahhütlerini yerine getirerek hizmet edeceğini kavrayacaktır”dedi.

XS
SM
MD
LG